Petr Haničinec se narodil 15. září 1930 v Pardubicích. Již od dětství ho přitahovalo divadlo, a proto se po střední škole rozhodl studovat DAMU. Následně působil rok ve Východočeském divadle v Pardubicích, dva roky v Divadle E. F. Buriana v Praze, šest let v Divadle S. K. Neumanna a od roku 1962 více jak třicet let ve Vinohradském divadle.

Kromě herectví se věnoval také dabingu. Jeho hlasem mluví například poručík Colombo nebo římský císař Claudius z televizního seriálu Já, Claudius. Měl obrovské charisma a o ženskou přízeň rozhodně neměl nouzi.

Proutník každým coulem

Byl vyhlášený svým bohémským způsobem života. Často se po nocích toulal po nejrůznějších barech, leckdy i v doprovodu svého dobrého kamaráda Vladimíra Menšíka. I když byl ve vztahu nebo manželství, s věrností si zrovna „netykal”. Celkem byl ženatý čtyřikrát a každá z žen si s ním užila své.

První manželkou byla herečka Štěpánka Haničicová (rozená Hubáčová). Měli spolu dceru Alexandru. Za rozpadem manželství možná ani tolik nestály Petrovy eskapády, jako spíše vzdálenost, která manžele dělila. Petr v té době totiž ještě pracoval v Pardubicích a Štěpánka dostala nabídku z Československé televize v Praze.

Petrovou druhou manželkou se stala Marie Kyselková, představitelka populární princezny Lady z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Byla do něj nesmírně zamilovaná. Jak v pozdějším věku uvedla, že život po boku bohéma nebyl prý žádný med, napsalo Super.cz.

Rád si užíval přízně jiných žen a s věrností si hlavu údajně nikdy moc nelámal. Marie Kyselková svému manželovi úlety promíjela dlouhých patnáct let. Pak jí ale už definitivně došla trpělivost.

Zkrocení rozverného muže

Potřetí se Petr Haničinec oženil s rozhlasovou moderátorkou Evou Kopeckou. Kvůli jejich povahám však manželství rovněž dlouho nevydrželo.

Zázrak se stal až s příchodem čtvrté ženy, Radmily Pleskotové. Ta byla po dlouhá léta jeho velkou fanynkou a jejich manželství vydrželo dlouhých 24 let. Pleskotová mu byla oporou až do jeho smrti.

V roce 1995 se stal Petr účastníkem těžké dopravní nehody na dálnici D1. Vážně se zranil, a dokonce prodělal klinickou smrt. O šest let později své fanoušky opět vyděsil, když prodělal mozkovou příhodu. Naštěstí se zdárně vyléčil. Přesto se později raději stáhl do ústraní.

Se svou ženou žil v malém domečku v Bratronicích na Kladensku a vypadalo to, že zde spokojeně dožije svůj život. Pak ale přišly další zdravotní komplikace. Trpěl cukrovkou a rakovinou střev. Právě rakovině 7. listopadu 2007 podlehl.