Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jste jako v sudu, když se topíte: Čtvrtníček popsal svůj těžký průběh covidu

Petr Čtvrtníček
Petr Čtvrtníček
Zdroj: profimedia.cz

Známý herec a bavič Petr Čtvrtníček prodělal koronavirus. Nyní se nechal slyšet, jak u něj nemoc probíhala. O lehkou chřipku rozhodně nešlo. Jak se cítil a co podle něj přispělo k těžšímu průběhu nemoci?

Koronavirus si nevybírá a jaké to je bojovat s nejdiskutovanější nemocí současnosti ví i řada známých osobností. Průběh nemoci je u každého individuální. Někteří koronavirus přirovnávají k lehčí chřipce, jiní zažívají zcela asymptomatický průběh. A někdo o něm hovoří jako o nejhorším onemocnění, jaké kdy prodělali. 

Nemoc se nevyhnula ani známému herci Petru Čtvrtníčkovi. Ten po překonání nemoci přemýšlel, co mohlo jeho nákaze předcházet. Tvrdí, že byl delší dobu hodně unavený. Za příčinu však považoval pracovní vytíženost. Nakonec se nachladil během natáčení představení Tajný agent v Brně. „Mně se to potom nějak rozjelo, říkal jsem si, že jsem nastydl, klasická viróza. Pak to člověka vezme do nějakých kleští, vypadá to jako hodně pitomá chřipka, pak nemůžete dýchat, jste jako v sudu, když se topíte. Neměl jsem to nijak dramatické, jak bulvár zveličoval, ale nebylo mi vůbec dobře,” nechal se herec slyšet pro podcast Vinohradská 12. Napsal o tom web iDnes.cz.

Petr Čtvrníček skončil kvůli koronaviru v nemocnici

Petr Čtvrtníček Petr Čtvrtníček Zdroj: profimedie

Petr Čtvrtníček si zároveň myslí, že mohl mít koronavirus již dříve, ale kvůli nachlazení a vypětí se u něj nemoc naplno rozvinula. Nakonec si po naměření horečky 39,7 a zimnici zavolal sanitku. „Přijeli ti kosmonauti a odvezli mě na plicní do Motola. Tam jsem si to odležel na kapačce. Ulevilo se mi tedy ohromně. Byl jsem tam asi týden, nevím, z hlavy vám to neřeknu. Taky ten čas člověk nevnímá. Nebylo mi vůbec dobře, ale když si vezmete, kolik lidí je na umělé ventilaci, ve spánku, kteří mají další neduhy, které se tímhle jenom prohlubují, tak já jsem vlastně tam přišel jako celkem zdravý člověk, akorát jsem nemohl pořádně dýchat. Měl jsem blbou saturaci krve kyslíkem, všude se psalo, že jsem bojoval o život. Boj o život vypadá jinak,” dodal ještě.

Herec zároveň lidem vzkázal, aby dodržovali nařízení. „Já jako starý srandista a rebel teď tady jako Zdeněk Svěrák říkám lidem, aby byli zodpovědní,” prohlásil pro Český rozhlas. „Tady byla strašná spousta lidí, kteří respektovali nařízení, ne jako teď, kdy říkají: Já to nosit nebudu, všecko je to fáma, budu to bojkotovat a hurá my jsme revolucionáři, kteří to nosit nebudou! Mně na to umřel kamarád, který měl nemocné srdce, ale byl to čistý, ostrý covid, měl to v té nejhorší podobě. Takže jsem věděl, že to není vůbec žádná legrace. Už v té první vlně jsme to tak nějak respektovali,” řekl Čtvrtníček k přístupu některých jedinců k nemoci.

Herec a komik apeloval na lidi, aby dodržovali nařízení

Petr Čtvrtníček Petr Čtvrtníček Zdroj: Deník / Karel Pech

„Dočetl jsem se, kolik procent Čechů odmítá roušku, protože je to nepohodlné, blbě se v tom dýchá a taky jim není třeba rozumět. No tak to jsou argumenty! To je výborné! Jak říká můj kamarád bezdomovec, ona trocha nepohodlí bystří smysly. A to je svatá pravda. My máme všeho dost, mobilní internet v kapse, motorky, jaké si přejeme. Neznáme nepohodlí. Pak si stěžujeme, že rouška je nepohodlná, že se mi ji nechce nosit, jsem svobodný člověk ve svobodném státě. No, není svobodný. Ty okolnosti potom na nás dolehnou,” tvrdí herec a komik.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky