Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co jste nevěděli o filmu Pelíšky: Dušek se chtěl svlékat, Stašová neměla paruku

Pelíšky
Pelíšky
Zdroj: profimedia
Pelíšky

Film Pelíšky je pro Čechy kultovní záležitostí. Každé Vánoce si tento skvost české kinematografie připomínáme a rádi se k němu vracíme. Věděli jste ale, že během natáčení vznikla nejedna vtipná situace? Pojďte se s námi podívat na zajímavosti ze zákulisí!

Jan Hřebejk společně s Petrem Jarchovským přípravě filmu věnovali celé čtyři roky! Oba chtěli, aby každý detail byl promyšlený. Producenti snímek Pelíšky velmi podceňovali, z tohoto důvodu se celý natáčel na levnější šestnáctimilimetrový materiál.

Dokonce ani název Pelíšky se nikomu nelíbil, s výjimkou Jiřího Kodeta, původně měl být pouze pracovní a do kin měl snímek jít pod jiným názvem. Jelikož se ale nepodařilo vymyslet nic lepšího, Pelíšky jsou Pelíšky.

Během natáčení vznikl zmatek, hned druhý den se totiž záhadně ztratil scénář s režijními poznámkami! Nakonec se objevil mezi rekvizitami, jeho hledání však způsobilo značný stres hlavně režisérovi.

Triky a chyby

Trik, během kterého Miroslav Donutil zapálí hořící panák s alkoholem a po jeho vypití vyfoukne hořící plamen nacvičovali celý den! Scéna byla extrémně náročná a mohlo během ní dojít ke zranění herců.

Kvůli hrozícímu nebezpečí asistovali hercům pyrotechnici. Nakonec se režisérovi podařilo vymyslet, jak technicky scénu natočit, aniž by někdo z herců přišel do blízkého kontaktu s ohněm.

Pozorný divák ale může ve scéně na vteřinu zahlédnout trčící kousek tyče plamenometu, který se nepodařilo úplně zamaskovat. To však není jediná "chybička," například ve scéně, kdy Jiří Kodet doprovází Evu Holubovou ze třídních schůzek domů, lze zahlédnout v pravém rohu část mikrofonu.

Dušek se během natáčení prý pěkně odvázal

Milostná scéna Jaroslava Duška a Evy Holubové je jakýmsi vyvrcholením jejich vzplanutí. Zatímco ostatním hercům dělá většinou odhalování problém, Dušek do toho šel po hlavě. Dokonce se chtěl svléknout úplně do naha, nakonec se ale záběry točily pouze v trenýrkách. 

Co se týká obsazení Jiřího Kodeta, nebyla to pro Hřebejka jednoduchá cesta. Před Pelíšky spolu totiž už točili a rozešli se ve zlém. Proto se Jan dlouho ostýchal, zda ho vůbec oslovit. Věděl ale, že Kodet je na roli Krause ideální a tak překonal křivdy z minulosti a skutečně Jiřího oslovil. Kodet se s rolí trochu pral, protože měl nově udělané zuby na které si zvykal a trochu šišlal. Nakonec se však překonal a vytvořil jednu ze svých nejlepších rolí!

Za zmínku také stojí, že účesy Simony Stašové nebyly paruky, ale její vlastní natupírované vlasy!

A zrodila se legenda

Scénář se přepisoval celkem osmkrát a trvalo dlouhých pět let, než se sehnalo dostatečné množství financí k jeho natočení. Hřebejk dobře věděl, co dělá.

Díky skvělému výběru herců a geniálnímu scénáři vytvořil film, který už dvacet let neodmyslitelně patří na obrazovky v českých domácnostech a ještě dlouhé roky bude!

Riskovat se vyplatilo, na snímek přišlo do kin přes milión lidí a vydělal téměř 63 milionů korun! Hřebejk všem dokázal, že mít jasnou vizi a vytrvvalost je klíč k úspěchu...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky