Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Velká škoda filmu Pelíšky: Iva Janžurová zkritizovala Hřebejka a přišla o roli

Zdroj: ČSFD
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

O výrazné role byla v našem českém prostředí vždycky rvačka a málokterý herec by sebral odvahu k tomu, aby se pustil s režiséry do křížku. Iva Janžurová si však servítky nikdy nebrala, a potvrdila tak své postavení přední hvězdy. Možná sem tam přišla o nějakou tu zajímavou roli, ale nikdy ji to nemrzelo. Stála si za svým.

Není moc známo, že Janžurová měla původně hrát Květušku ve slavné komedii Adéla ještě nevečeřela. Režisér Oldřich Lipský nikoho jiného obsadit nechtěl a Janžurovou k natáčení dlouho přemlouval. "Já jsem ale říkala, že ta postava nemá konec. Dneska ani nevím, o co konkrétně mi šlo. Ale moc jsem chtěla, aby to dopsali, na což nebyl čas," vyprávěla herečka, která tak roli postoupila Nadě Konvalinkové.

Oldřich Lipský byl naštěstí velkou osobností jako režisér i jako člověk a neurazil se. Zanedlouho jí nabídl další roli. Zato s Janem Hřebejkem měla Janžurová horší zkušenost.

Když se připravovaly Pelíšky, měla v nich ztvárnit maminku Jindřišky Krausové. Herečce se ale nelíbilo, že postava v polovině filmu umírá. Její smrt jí v příběhu připadala zbytečná, jako by tvůrci jen chtěli "hrát na city". "Řekla jsem jim, že jenom naplňují paradigma, že v každém filmu musí někdo umřít," vysvětlila Janžurová, která ke změně scénáře přemlouvala Hřebejka tak dlouho, až se s ní rozloučil, a to nadobro. Do role angažoval Emílii Vašáryovou, kterou potom obsazoval i do svých dalších filmů. Janžurové už roli nikdy více nenabídl.

Ta na něho ve své velkorysé povaze nezanevřela. Naopak byla ráda, že mohla začít spolupráci s Alicí Nellis, která jí seděla víc. Zazářila ve snímcích Ene bene a Výlet a o práci nemá nouzi dodnes, i když už oslavila 78. narozeniny. Umělkyně, o které na DAMU říkali, že na herečku není "dost hezká", se může s režiséry hádat i v pokročilém věku, kdy řada jejích kolegyň o nějaké roli jenom sní.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky