Herec Jaroslav Antonín Duchoslav studoval gymnázium, ale nedokončil ho. Dle jeho slov to bylo hlavně kvůli popularitě, která nastala po filmu Sněženky a machři. Během vojenské služby byl odsouzen za šikanu na deset měsíců nepodmíněně, ale díky amnestii prezidenta Husáka si odseděl pouhých 19 dní.

Zkušenosti s vězením má také Ondřej Hejma. V roce 1951 byl zatčen na íránských hranicích kvůli nesrovnalosti v dokumentech. Pro podezření ze špionáže byl uvězněn a hrozilo mu bičování, nebo trest smrti. Nakonec se vysvětlilo, že nedodržel termín platnosti víza a byl propuštěn.

František Ringo Čech se do kriminálu dostal v roce 1963 kvůli recesistickým proslovům, které vedl se svými kamarády. Hudebník ale netušil, že je v kavárně poslouchá udavač, který si myslel, že plánují státní převrat. Druhý den ráno jednadvacetiletého Čecha zatkli cestou do školy, odvezli ho k výslechu, dlouze vyšetřovali a následně ho obvinili z přípravy ozbrojeného převratu.

"Pak přišlo obvinění z hanobení republiky a socialistického zřízení a několikaměsíční vyšetřovací vazba v ruzyňském vězení. Následně jsme dostali tři roky kriminálu. Zachránila nás nakonec amnestie prezidenta Novotného," zavzpomínal umělec v pořadu 13. komnata.

Martin Maxa, Révai i Řepka

Martin Maxa o zastřelení vojáka a následném ročním vězení nechce mluvit ani po letech. "Dodnes mám v hlavě tu situaci, vteřinu po vteřině i s vjemem střelného prachu. Přesto jsem přesvědčený, že jsem nemohl ničemu zabránit," svěřil se před lety iDnesu. Podle výsledků vyšetřování zastřelil svého kolegu omylem. K tragédii došlo kolem roku 1980, krátce předtím, než začal studovat fakultu tělovýchovy a sportu v Praze.

V 19 letech byl Jan Révai pořádný rebel a za přepadení benzinové stanice byl odsouzen na dva a půl roku do vězení. „Nadělal jsem tehdy dluhy, protože jsem hrál na automatech. Potřeboval jsem sto tisíc. Bylo tam osm. Prostě totální amatér, až je mi to dneska směšný,“ řekl iDnesu.

Jiří Schmitzer zase cestou z divadla byl účastníkem dopravní nehody, při které zemřel chodec. Tehdy mu bylo 27 let a byl odsouzen na tři roky vězení za usmrcení z nedbalosti. Ačkoliv havárii nezavinil, dechová zkouška odhalila alkohol v krvi herce a v cele si nakonec odseděl polovinu trestu. Propuštěn byl za dobré chování. Jeho otec Jiří Sovák mu to ale nikdy neodpustil, přestal se s ním stýkat a vydědil ho.

Bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Řepka strávil v borské věznici v Plzni 226 dní, tedy více než třetinu trestu za zpronevěru luxusního vozu, internetové útoky na jeho druhou exmanželku Vlaďku Erbovou a maření úředního rozhodnutí.

Na svou důvěřivost doplatil jachtař David Křížek, který si aktuálně odpykává pětiletý trest za tunelování Metropolitního spořitelního družstva. K činu se sám přiznal. Jeho manželka Lucie Křížková se k celé situaci vyjádřila na instagramu, kde uvedla, že se do tíživé situace její muž dostal z naivity a stal se loutkou.

David Křížek svou manželku a děti neuvidí dlouhých pět let

Související články