Pavel Kříž byl kdysi hereckou celebritou číslo jedna, pak se ale stáhl do ústraní a většinu času trávil v Kanadě.

V roce 2020 ho mohli příznivci vidět v pořadu Pohybovky, kde předváděl cviky pro diváky pokročilejšího věku.

Ačkoliv Kříž za svou kariéru hrál v celé řadě snímků, divákům se nejvíce zapsal do srdcí díky oblíbeným komediím o Básnících.

Hlavní roli ztvárnil ve všech šesti filmech a nabídky na další spolupráce přicházely ze všech stran. Nakonec se ale známý herec rozhodl pro klidnější styl života

V roce 1987 se natáčelo již třetí pokračování Básníků s názvem Jak básníkům chutná život a tehdy se umělec rozhodl, že emigruje.

„Ten pocit, že by možná bylo lepší žít někde jinde, ale normálně, i když to znamenalo dělat nějakou jinou profesi, ten ve mně zrál delší dobu. Vlastně to byl takový můj cíl, který jsem si jednoho dne splnil,“ svěřil se Kříž v rozhovoru pro týdeník Instinkt a rok později svůj plán uskutečnil.

Domů se pak nemohl několik let vrátit, jelikož ho komunisté za nedovolené opuštění republiky odsoudili na pět let.

„Dneska už to může znít absurdně, ale já byl za nedovolené opuštění republiky v nepřítomnosti odsouzen na pět let nepodmíněně. Ten rozsudek mi byl skutečně do Kanady doručen. Všichni mi sice psali, že se na mě vztahuje amnestie, nicméně jsme byl při své první návštěvě České republiky lehce nervózní,“ prozradil herec, který se do Čech znovu podíval až v roce 1993.

V Kanadě vystudoval psychoterapii a pracoval v domech pro seniory a do rodné země se vracel pouze kvůli natáčení.

Ačkoliv Kříž nedávno oslavil 63. narozeniny, stále je ve skvělé formě a to i kvůli pravidelnému cvičení.

„Věřím tomu, že čím je člověk starší, tím to potřebuje víc,“ prozradil herec iDnesu. Své vědomosti pak nějaký čas předával televizním divákům v již zmíněném pořadu Pohybovky.

„Já jsem takový „cvičitel“ napůl. Spíš průvodce. Snažím se vysvětlovat, provádět diváky a motivovat. Mám k sobě vždy dva skvělé pomocníky, kteří cvičí se mnou a to je důležité. Jinak se seniory jsem léta pracoval v zahraničí. Fyzická aktivita byla jen zlomek toho všeho, co jsme dělali. Pokud na tělo budeme kašlat, velmi brzy se tělo vykašle na nás,“ tvrdí Kříž, který se naposledy fanouškům na sociální síti ozval na začátku roku a pochlubil se videem z lyžovačky.

V Kanadě poznal herec svou první manželku, filmovou animátorku Bonnie. Ta ale náhle zemřela a Pavel později našel útěchu v náruči své aktuální ženy Jolany, se kterou je evidentně velmi šťastný.

Jelikož si ale hrdličky bedlivě střeží své soukromí, příliš toho o jejich soužití fanoušci neví.

Související články