Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pavel Janda, Gepard Depardieu: Popletená jména celebrit

Zdroj: Profimedia.cz

V médiích čtenáři často najdou řadu chyb. Některé jsou legrační, jiné spíš smutné. Jak vlastně vznikají?

Jsem blondýna a dělám v bulváru. Denně klopýtám na jehlách do redakce, abych se smečkou dalších krvelačných šmejdů vymyslela novou boudu na naše celebrity. Tentokrát probereme omyly, kterých se novináři často dopouštějí.

Záměna dvou osob

O tomto druhu chyb by mohly vyprávět herečky Gabriela Vránová a Alena Vránová. Tolikrát už se stalo, že je novináři zaměnili. Na fotce byla Gabriela, v popisce Alena a obráceně. Podobné zkušenosti mají i Marta a Martina Jandovy – zatímco první je dcerou známého rockera, druhá byla jeho manželkou. Sem tam se také zaměňuje modelka Iva Kubelková s moderátorkou Šárkou Kubelkovou, herec a moderátor Petr Svoboda a moderátor z Novy Pavel Svoboda. Nejčastěji se ale plete jméno Miss ČR 2004 Jany Doleželové. Ta asi jen těžko spočítá, kolikrát ji už novináři přejmenovali na Janu Doležalovou. Jenže, Doležalová je Klára a je to moderátorka.

Potvora textový editor

Některé chyby vzniknou nepozorností nebo neznalostí autora. Když jeden kolega překřtil Petra Jandu na Pavla, byla to velká ostuda. Za řadu chyb ale může zrádná technika! Když člověk napíše text, projede ho kvůli překlepům automatickou kontrolou pravopisu. Textový editor je ale pěkná potvora! Nedávno jsem například psala o slovenské herečce Zdeně Studénkové a ejhle! Udělal mi z ní Studánkovou. Jiřího Krampola pak bůhví proč neustále mění na Kramola a z francouzského herce Gérarda Depardieua ve vteřině udělá Geparda!

Ach, ty věky!

Když píšete o celebritách, je zvykem přidávat do závorky za jméno i jejich věk. A v tom se chybuje o sto šest! Agátě Hanychové je asi fuk, že jsem jí tuhle přidala omylem tři roky. Horší je to v případě starších dam. Před lety jsem napsala ke jménu Helena Vondráčková do závorky 68, a hned se ozvala rozhořčená čtenářka, co že jsem to, husa, skvěle vypadající Helence udělala. Nebyl to úmysl, prostě chyba! Každopádně se paní Vondráčkové, která nedávno oslavila 63. narozeniny, dodatečně omlouvám. Radost naopak určitě udělala má kolegyně hokejovému trenérovi Slavomíru Lenerovi, když mu suverénně napsala do závorky číslo 19. Je mu totiž 55 let... A tak vás prosím za nás všechny poplety, mějte s námi shovívavost. Vždyť chybovat je lidské a i novináři jsou, byť o tom možná někdo pochybuje, lidi.

Jakou nejhorší chybu jste v novinách našli vy?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky