Jak jste se vlastně k takové nabídce dostal? Přece jen mezi inzeráty na internetu první dámu člověk obvykle nenajde. 

To je pravda. Bylo to tak, že moje kamarádka se zná s lidmi, kteří se podíleli na prezidentské kampani a jsou prezidentskému páru blízko. Ta to vlastně celé zorganizovala a zařídila. Původně to ale měla být menší spolupráce. 

Co tedy nakonec rozhodlo o tom, že se stanete jedním z návrhářů první dámy? 

Nejdřív jsem měl vypracovat jen jeden návrh, nakonec ale měl můj model u paní Pavlové úspěch, takže jsem jich dodal asi dvacet, abychom zjistili, jak se jí to bude líbit a podobně. A protože ji moje práce zaujala, nakonec je z toho větší spolupráce. 

Zkoušky šatů se s první dámou stíhají špatně

To ale není váš první úspěch na tomto poli, protože vy jste oblékal už řadu známých osobností. V čem je nyní spolupráce s první dámou jiná? 

Největší rozdíl je asi hlavně ve všech omezeních. Při návrhu je potřeba dbát na etiketu a protokol, takže to má vliv třeba na délku sukně, dekolt a podobně. Paní Pavlová je také hodně vytížená, takže není kvůli jejímu harmonogramu možné dělat příliš mnoho zkoušek během tvorby. Většinou se zvládne jeden fitting, v lepším případě dva. 

To musí být skutečně náročné. Pro jaké příležitosti budete tedy pro Evu Pavlovou vytvářet modely? 

V tomhle je ta spolupráce také zvláštní. Většinou totiž u známých osobností víte, že tvoříte model pro konkrétní událost, například koncert, a tomu poté outfit přizpůsobíte. Tady je ale zadání takové, vytvořit postupně modely, které zaplní garderóbu první dámy, protože v ní momentálně téměř nic nemá. Nejsou to proto šaty na konkrétní události, ale musí být svým způsobem univerzální, aby je paní Pavlová mohla nosit během své běžné agendy - to jsou různé schůzky, tiskové konference, jednání a podobně.

Jaké typy oblečení máte v plánu tvořit? Budou to pouze šaty, nebo se můžeme těšit i na něco dalšího?

Nemusí to být pouze šaty v elegantním, dalo by se říci business stylu, ale také klasické kostýmky, sukně, kabáty nebo společenské šaty. Snažím se držet spíše toho klasičtějšího stylu.

Na šatník prezidenta nemá Pavel Berky vliv

Když paní Pavlová doprovází na akce svého manžela, měli by ladit také spolu. Musíte to ve své práci nějak zohlednit? 

Tohle je něco, co jde už mimo mě. Já pouze dodám modely do šatníku, ale finální styling, doplňky, to, pro jakou příležitost si šaty Eva Pavlová oblékne, už není moje práce. O tom rozhodují stylistky, které se zabývají také šatníkem pana prezidenta. Svým způsobem mě to mrzí, protože když návrhář něco tvoří, většinou má v hlavě už také šperky, boty, doplňky, zkrátka celé ladění toho outfitu. Je ale pravda, že spolupráce je teprve na začátku, a tak je možné, že do budoucna se třeba budu moci zapojit i více.

První model z dílny Pavla Berkyho vynesla Eva Pavlová během třídenní pracovní cesty v Itálii, kam vyjela po boku svého manžela, prezidenta Petra Pavla. Jednalo se o jednoduché lahvově zelené šaty s páskem a výstřihem do tvaru V. Model byl doplněn černou broží ve tvaru květiny. Na nohou měla jednoduché černé lodičky a ladící kabelku.

Související články