Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tereza Hlůšková má další důvod k radosti: Před soudem jí zkrátili trest

Tereza Hlůšková
Tereza Hlůšková
Zdroj: Profimedia
Tereza Hlůšková

Tereza Hlůšková již přes tři roky sedí v pákistánském vězení za pašování drog. Konečně to ale vypadá, že se na zadrženou Češku usmálo štěstí. Vláda jí již poněkolikáté snížila délku trestu.

Terezu Hlůškovou zadrželi celníci na letišti v Láhauru v lednu 2018 a v jejím kufru našli bezmála devět kilogramů čistého heroinu.

Ačkoliv pašeračka od začátku tvrdila, že o drogách v zavazadle nevěděla, soud její verzi příběhu neuvěřil, a poslal ji nepodmíněně téměř na devět let do vězení.

Proti rozsudku se Češka ihned odvolala, druhého líčení se ale dodnes nedočkala. Případ byl opakovaně odložen, a Hlůšková i nadále věří, že se dostane co nejdříve domů za svou rodinou.

Výměna právníků Hlůškové pomohla, za měsíc ji čeká důležitý soud

Tereza Hlůšková vystřídala během dvou let několik právníků. Poslední výměna právního zástupce proběhla v březnu a vyplatila se. „Za dva roky její bývalý právník nedosáhl rozhodnutí o odvolání. Selhal a Tereza se na něj rozzlobila. Nyní vkládá naděje na propuštění do Navída Básira,“ sdělil nedávno Blesku pákistánský novinář Alí Aršád.

Navíd Básir je špičkou v drogových případech a má s podobnými kauzami bohaté zkušenosti. Za krátkou dobu se mu podařilo pro Hlůškovou vybojovat vysněný termín u odvolacího soudu. 

„Vrchní soud oznámil Tereze během koronavirové pandemie velké zprávy. Terezino čekání skončilo. Tímto vás informujeme, že případ Tereza Hlůšková vs. stát je stanoven soudem na 17. června 2021,“ dočkala se vězeňkyně konečně dobrých zpráv. 

Pašeračce potřetí snížili trest, o jejím osudu se rozhodne za pár týdnů

U příležitosti muslimského Svátku přerušení půstu se pákistánská vláda rozhodla snížit vězňům tresty. (Muslimský Svátek přerušení půstu, kterým je zakončen ramadán neboli islámský měsíc půstu, letos připadá na 13. května a slaví se tři dny.)

„Terezin trest bude zkrácen o měsíc. Vláda se rozhodla snížit vězňům tresty u příležitosti Svátku přerušení půstu,“ prozradil Blesku pákistánský novinář Alí Aršád. Trest Hlůškové byl už dříve, u příležitosti jiných svátků, zkrácen o tři měsíce.

V pekelných podmínkách věznice Koh Lakhpat se počítá doslova každá minuta, a tak čtyři měsíce k dobru přijala Tereza s nadšením. Aktuálně ale soustřeďuje veškerou energii do soudu, který ji čeká již za měsíc. Vše záleží na soudkyni Alii Neelum. Pokud před ní svou verzi příběhu Hlůšková neobhájí, místo svobody jí hrozí dokonce zvýšení trestu. V Pákistánu je běžná sazba za pašování tak velkého množství drog pětadvacet let. Jak celá kauza dopadne, je tak stále velice nejisté.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky