Terezu H. zadrželi celníci na letišti v Láhauru v roce 2018, když v jejím kufru při náhodné prohlídce nalezli téměř devět kilo heroinu. Rodačku z Uherského Hradiště proto převezli rovnou do cely předběžného zadržení, kde si po roce vyslechla drsný verdikt osm let a osm měsíců natvrdo.

Tereza od začátku tvrdila, že s drogami neměla nic společného a proti rozsudku se odvolala. Nakonec se jí podařilo opustit věznici minulý rok v listopadu, díky obhajobě proslulého právníka Saif Ul Malúka.

Radost z propuštění ale pašeračce nevydržela dlouho. Z vězení Terezu H. převezli na utajené místo, jelikož jí drogový kartel hrozil likvidací a následně jí celní správa odmítla vrátit pas, takže aktuálně nemůže odletět z Pákistánu.

Svědectví nelze ignorovat

Aby Tereza získala zpět své zadržené věci, obrátila se na soud. To samé ovšem udělali i celníci, kteří podali stížnost proti původnímu rozsudku. Toto odvolání získal deník Blesk k dispozici a mimo jiné v něm stojí, že osvobozující rozsudek vrchního soudu je protiprávní a ignoruje důkazy, které byly proti Tereze předloženy.

"Svědci obžaloby nemají žádný motiv či zlovůli k tomu, aby protistranu křivě obvinili z tak ohavného trestného činu. Všichni jsou pracovníky celní správy, jsou to dobří a solidní lidé a z tohoto důvodu jejich svědectví nelze ignorovat," stojí ve výpovědi.

Pracovníci celnice v dokumentu také zmiňují, že svědci si od začátku pevně stáli za svými výpověďmi, ačkoliv křížové výslechy probíhaly dlouho a opakovaně. Pašeračka naopak svou verzi příběhu několikrát změnila, což jí příliš nehraje do karet.

Byla přistižena při činu

Hlavním důkazem, který podle celníků potvrzuje výpovědi svědků, je fakt, že Tereza byla prý přistižena přímo při činu. Analýzou na letišti bylo dle zmíněného webu údajně zjištěno, že jde skutečně o heroin, což má navíc potvrzovat zpráva z forenzní laboratoře v Láhauru.

"Svědci obžaloby prostřednictvím věrohodných, přesvědčivých a důvěryhodných důkazů poukázali na všechny detaily zločinu spáchané obžalovanou," píše se v jednom z bodů odvolání. V závěru stojí, že Vrchní soud podle nich přikládal přílišnou váhu drobným nepřesnostem, kterým není možné se v žádném vyšetřování vyhnout.

Celá kauza je tedy opět téměř na začátku a Nejvyšší soud nyní musí rozhodnout, zda se pašeračka vrátí za katr, nebo potvrdí osvobozující rozsudek.

Tereze H. se pobyt v Pákistánu může ještě pořádně protáhnout