Tereze H. se doslova lepí smůla na paty. V roce 2018 Češku zadrželi na letišti v Láhauru s téměř devíti kilogramy heroinu v kufru. Za pašování drog dostala Tereza osm let a osm měsíců a proti rozsudku se ihned odvolala.

Čtyři roky strávila rodačka z Uherského Hradiště za mřížemi, prvního listopadu se ale díky skvělému právníkovi Saif Ul Malúkovi dočkala osvobozujícího verdiktu. Na svobodu se Tereza H. dostala po dalších dvaceti dnech a od té doby čeká na odlet do rodné země na tajném místě v Islámábádu.

Cesta domů se ale pašeračce pořádně zkomplikovala poté, co jí celníci odmítli vydat cestovní pas a osobní věci. Bez dokladů nemůže Tereza H. opustit zemi, rozhodující bude nyní postoj celní správy.

Zkušený právník má dostat Terezu za mříže

Advokát Terezy H. Saif Ul Malúk sice dostal svou klientku z vězení, pořádně svým tvrzením u soudu ale namíchl pákistánskou celní správu. Podle Malúka mohlo dojít během převozu drog z letiště do laboratoře k nežádané manipulaci s látkou a tudíž vyšetřování nestojí na pevných základech.

"Dnes celníci podali odvolání proti modelce Tereze u Nejvyššího soudu. Zpochybnili u něj rozhodnutí Vrchního soudu v Láhauru," uvedl na začátku týdne pro Blesk místní zpravodaj Alí Aršád.

Novinář mimo jiné uvedl, že ochránci hranic se rozhodli neponechat nic náhodě a kauzu svěřili Alimu Aftabovi, který je v zemi považován za právnické eso. Vrácení celého případu k soudu ale znamená pro Terezu H. nepříliš veselé vyhlídky. Celníci požadují pro pašeračku desetiletý trest a pokud dojde na otevření kauzy, znamená to pro ni minimálně další rok v Pákistánu.

Jedinou nadějí Terezy je aktuálně její žádost o vrácení pasu, kterou podala s tím, že by mohla konečně opustit nenáviděnou zemi.

Odpověď celní správy vše rozhodne

"Tereza ve své žádosti uvedla, že ji vrchní soud zprostil viny, přesto je ale její pas stále v držení celní správy. Chce se už konečně vrátit domů. Jakmile jí bude pas vrácen, může odletět, kdykoliv bude chtít," prozradil informátor webu Expres.

Důležitá pro pašeračku bude nyní hlavně odpověď celníků, kteří se mají k dalšímu vývoji kauzy vyjádřit již během dnešního dne.

"Po detailním posouzení žádosti celní správa zveřejní podrobnou odpověď. Pravděpodobně už ve čtvrtek," dodal zdroj. Vzhledem k předchozímu postoji celní správy se ale Tereza H. nejspíš letos na Vánoce domů opět nedostane.

Tereza H. věřila, že se konečně dostane na svobodu