Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pašeračka Tereza v base zůstává: Důvodem jsou nevyřešené dokumenty

Tereza Hlůšková
Tereza Hlůšková
Zdroj: Profimedia
Tereza Hlůšková

Minulý týden zprostil pákistánský soud Terezu H. obvinění z pašování heroinu. Češka měla po téměř čtyřech letech odcestovat do rodné země, celá záležitost se ale opět zkomplikovala.

Tereza H. za pašování bezmála devíti kilogramů drog dostala původně u soudu osm let a osm měsíců za mřížemi, ihned se ale proti rozsudku odvolala. Čekání na druhé stání bylo pro zadrženou Češku velice dlouhé, až minulé pondělí se její kauza konečně začala hýbat.

Proslulý právník Saif Ul Malúk použil u soudu argument, že vyšetřování nebylo řádně zdokumentované a mohlo dojít k výměně cizí látky během převozu z letiště na policejní služebnu. V Čechách by nejspíš s podobným vysvětlením neuspěl, v Pákistánu tím ale zajistil své klientce svobodu.

Tereza H. měla být několik dní po vynesení nového verdiktu propuštěna, nakonec k tomu ale nedošlo.

Ve vězení se už Tereza H. rozloučila, soud opět nedodal včas dokumentaci

"Tereza se už začala loučit s kamarádkami ve vězení. Po propuštění požádá o vydání svého pasu," prozradil Blesku zdroj obeznámený s kauzou pašeračky. Ani týden po osvobození u odvolacího soudu ale Tereza H. věznici Kot Lakhpat neopustila.

Důvodem je opět vytíženost zdejších soudců. "Podepsání nemohlo být dnes uskutečněno. Kolegovi soudce Aliho Báqira Nadžafího zemřel otec. Soudce Nadžafí projevil kolegovi soustrast. Soudce rovněž musel opravit chybu v písemném rozsudku," vysvětlil pákistánský informátor.

Místní občané na propouštěcí dokumenty čekají někdy až měsíc, u Terezy H. by ovšem měla prý celá situace být vyřešena v příštích dnech. "Absolutně normální. Obvykle říkají dva až tři dny, ale trvá to spíš týden či dva. Někdy i měsíc," tvrdí zdroj.

"Už máme příslib, že to bude v nejkratší možné době," uvedl europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Dostane pašeračka milionové odškodné?

Jelikož soud zprostil Terezu H. obvinění pro nedostatek důkazů, spekuluje se, zda bude požadovat za čtyři roky ve vězení odstupné a v jaké výši. 

"Může chtít třeba deset miliard rupií (1,3 miliardy korun). Soud pak musí vzít v potaz reálnou újmu," prozradil advokát.

Příběh Terezy H. navíc zaujal i filmové režiséry a pisálky, kteří by rádi příběh Češky zpeněžili. Nechvalně známá pašeračka tak má velikou šanci si na svém utrpení postavit slušnou kariéru vězeňské celebrity, podobně jako třeba Jiří Kajínek. Necháme se překvapit, kam osud nakonec rodačku z Uherského Hradiště zavede.

Tereza H. se brzy vrátí domů, aktuálně čeká jen na propouštěcí zprávu

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky