Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pašeračka Tereza H. vyhrála soud s celní správou, přesto nesmí z Pákistánu

Pašeračka Tereza H.
Pašeračka Tereza H.
Zdroj: Profimedia
Pašeračka Tereza H.

Pašeračka Tereza H. má konečně důvod k radosti. Soud rozhodl, že jí celní správa musí vrátit pas i osobní věci, má to ovšem jednu podmínku. Rodačka z Uherského Hradiště se musí pro doklady dostavit osobně. Ani poté ale nebude moci odjet ze země, dokud se nevyjádří Nejvyšší soud k podané stížnosti celní správy.

Soud v minulých dnech potvrdil osvobozující rozsudek a zamítl stížnost celníků, kteří se snažili za každou cenu udržet Terezu H. v zemi, přesto ale stále nemá pašeračka vyhráno.

Kromě cestovního pasu zabavila celní správa Češce mobilní telefon, kabelku, hodinky a hotovost ve výši zhruba 22 tisíc korun.

Zaměstnanci celní správy nedávno podali odvolání k Nejvyššímu soudu a právě jejich žádost o přezkoumání případu opět zdržuje odjezd pašeračky.

Vše rozhodne Nejvyšší soud

"Soudce v pondělí vyhověl Terezině žádosti o vydání pasu a osobních věcí, které má stále v držení celní správa," informoval zdroj Expresu s tím, že pro věci si osvobozená pašeračka bude muset dojít osobně do Láhauru v následujících dnech a celníci jí ve vydání nesmí nijak zabraňovat.

"Od té chvíle bude úplně volná a může okamžitě odletět ze země, kdykoliv se jí bude chtít. Celníci mohou toto rozhodnutí napadnout u nejvyššího soudu, ale do té doby už bude Tereza pravděpodobně pryč," tvrdil přesvědčeně informátor. Podle Expresu by se Nejvyšší soud měl začít zabývat odvoláním celníků druhý týden v únoru. 

"Tereza se tohoto slyšení ale s největší pravděpodobností nezúčastní, protože už bude v Česku," dodal zpravodaj webu, podle kterého se měla Tereza vrátit do České republiky během příštích dní. Nakonec ale bude muset počkat na rozhodnutí soudu. "Minulý týden bylo sděleno, že Tereze H. nebudou vydána oficiálně výjezdní víza do doby, než rozhodne o odvolání celníků Nejvyšší soud," vysvětlil ČTK europoslanec Tomáš Zdechovský.

Čtyři roky za mřížemi

Tereza H. si v Pákistánu odseděla necelé čtyři roky. Kauza se táhla od roku 2018, kdy celníci zadrželi Češku na letišti a v jejím kufru našli téměř devět kilo heroinu.

Po roce se dočkala Tereza drsného verdiktu, osm let a osm měsíců natvrdo. Nakonec se jí podařilo zvrátit původní rozsudek a díky skvělé obhajobě proslulého právníka Saif Úl Malúka opustila koncem listopadu brány věznice Kot Lakhpat.

Od svého propuštění čekala Tereza H. v Islámábádu na utajeném místě a návrat do rodné země se zkomplikoval díky stížnosti celní správy. Nyní to vypadá, že po letech stresu se rodačka z Uherského Hradiště konečně vrátí ke své rodině. Vše ale bude záviset na Nejvyšším soudu, který rozhodne o dalším osudu pašeračky.

Tereza H. má důvod k radosti

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky