Nikdo netuší, jak dlouho bude boj proti koronaviru trvat. Nelze popřít, že většina národa je v napětí. Situaci by mělo zlepšit očkování, se kterým se v Česku začíná.

Promluvit o něm chtěl chirurg Pavel Pafko, který se během rozhovoru pro Českou televizi dopustil legračního přeřeku. Ostatní se museli u televizních obrazovek náramně bavit, ale Pafko by se nejraději neviděl.

„Dovolte mi, abych nejdřív poděkoval všem, kteří se podíleli na vývoji a distribuci této vaginy,“ řekl profesor Pafko, který se ihned opravil. „Vyzdvihl bych, že to je opravdu velký den, protože v Česku už v souvislosti s covidem zemřelo přes deset tisíc lidí,“ dodal.

Atmosféru v Česku tak alespoň trochu odlehčil. „Očkování potrvá asi devět měsíců, ale uděláme maximum pro to, abychom ten termín zkrátili,“ řekl Babiš ve svém pořadu Čau lidi. „Pro ty, kteří nejsou ohrožené skupiny, se počítá, že očkování začne koncem března,“ vysvětlil.

Sám se nechal očkovat hned první den, a to v pražské Ústřední vojenské nemocnici. „Nechal jsem se očkovat jako jeden z prvních, abych šel příkladem pro ty, kteří nevěří, že vakcína je naděje, která nás zbaví toho hrozného viru,“ řekl Babiš.

„Nic jsem necítil, neměl jsem žádné příznaky,“ popisoval svoje pocity. Česko dle něj objednalo 15 901 700 vakcín pro 8 953 849 občanů. Nyní se očkuje v pražských a brněnských nemocnicích a mezitím se vytvářejí další očkovací centra.

Vakcína je vyvinuta firmami Pfizer a BioNTech. „V průběhu ledna bude rezervační systém spuštěn,“ řekl v neděli Babiš s tím, že lidé se mohou registrovat na crs.uzis.cz. Zavedený pátý stupeň ho mrzí, ale podle něj je nezbytný.

„Mě samozřejmě velice mrzí ta opatření. Já bych taky chtěl lyžovat. Moje dcera Vivien od 6. března nebyla ve škole, je na distanční výuce,“ tvrdí Babiš, který musí opatření dodržovat stejně jako každý jiný.

„Můj syn, kterému je 16 let, Frederik, byl v tomhle roce jen dva týdny ve škole. Taky bych chtěl chodit se ženou do kina, taky bych chtěl lyžovat, taky bych chtěl chodit do restaurací, ale nemůžu,“ konstatoval premiér.