Vzpomínka na Otakara Brouska st.: Život jeho rodiny poznamenala velká tragédie

Otakar Brousek starší
Otakar Brousek starší
Zdroj: Profimedia
Otakar Brousek starší

Otakar Brousek starší zemřel 14. března 2014 ve věku 89 let. Byl hlavou rodiny Brousků a dosáhl ohromných úspěchů jako herec i dabér.

Nejlepší

Otakar Brousek starší patřil k nejlepším řečníkům v zemi. Celý život dbal na perfektní techniku projevu. Díky tomu se stal vyhledávaným dabérem. Jednou z posledních postav byl ředitel čarodějnické školy Albus Brumbál z Harryho Pottera. Měl to štěstí, že se mohl učit a inspirovat u těch nejlepších. Na režiséra Emila Františka Buriana (†55) nedal dopustit. Za celoživitní dílo získal cenu Thálie a o klanu Brousků vydal čtivou knihu Otakar Brousek o sobě ... sága rodu Brousků.

Dával přednost divadlu, ale filmem neopovrhoval a objevil se ve 40 snímcích - Svatby pana Voka, Můj brácha má prima bráchu nebo F. L. Věk.

V sobě

Je nepochopitelné, že by mohl být herec uzavřený do sebe a introvertní. Otakar Brousek starší ale takový byl a nikomu se ze zásady nesvěřoval. Své o tom ví herec Viktor Preiss (73), který s ním přes dvacet let sdílel šatnu, ale o životě svého kolegy se dozvídal od jiných.

Se svou první ženou Jaroslavou měl velké trápení. Krátce po porodu dcery onemocněla a musela podstoupit několik operací. Brousek se o dceru staral sám. Vše zhoršovala chybně určená diagnóza. Po pěti letech se začalo blýskat na lepší časy, ale po porodu syna Otakara (62) se nemoc vrátila a Jaroslava už neměla sílu bojovat. Herec se brzy po její smrti znovu oženil a s ruskou baletkou Lukou Rubanovičovou zůstal do konce života.

Rodina

Svým dětem vtloukal do hlavy, že pochází z hereckého rodu. "Brousek není jenom jméno, je to značka." Byl považován za hlavu celé rodiny. Nekázal, nekritizoval, ale dával jen vyžádané rady a rád diskutoval. Nechal svým dětem možnost volby, ty se ale nakonec v herectví našly stejně jako on.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky