Oblíbená herečka Jana Štěpánková patřila k českých hereckým legendám, jejichž role se vždy staly nezapomenutelnými. Pochází navíc ze slavné herecké rodiny, kdy jejím otcem byl Zdeněk Štěpánek a matkou Elena Hálková. Navíc byla vnučkou básníka Vítězslava Hálka.

Poprvé se Jana objevila v představení ochotnického divadla ve čtrnácti letech. Zalíbilo se jí to natolik, že se ho i přes svou trému rozhodla studovat a nastoupila na konzervatoř. Po jejím dokončení následně na pražské DAMU. A i když za svůj život ztvárnila nepřeberné množství divadelních rolí, diváci si ji pamatují především z několika televizních filmů, ve kterých vysloveně excelovala.

Tvrdá a neústupná Dana z Nemocnice na kraji města

Nejslavnější rolí Jany Štěpánkové byla dozajista upřímná a tvrdá lékařka Dana Králová v jednom z nejoblíbenějších seriálů všech dob - Nemocnice na kraji města. Seriál měl v době své premiéry takový úspěch, že snad nebyl nikdo, kdo by ho nesledoval. Jana v roli Králové excelovala především díky umění skvěle zahrát její upřímnost a dar říkat si co chce za každé situace. Nakonec si zahrála i v pokračování Dietlova seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech podle scénáře Petra Zikmunda.

Jógu milující Pavla z legendární Takové normální rodiny

Další skvělou rolí Štěpničkové byla Pavla Hanáková z Takové normální rodinky, manželka věčně nevnímajícího Petra a maminka dvou rošťáků, která uznává zdravý životní styl a celý den cvičí jógu. To dělá proto, aby zvládla stres, který neustále v jejich bláznivé rodině panuje. Není divu, když čítá babičku, která chce vraždit, zamilovanou sestru, hysterickou matku a otce milujícího želvy.

Sarkastická babička i milující sestra

Za zmínku rozhodně stojí i role sarkastické babičky ze seriálu Ranč U zelené sedmy nebo Helga, sestra zapomnětlivé Šarloty z komedie Účastníci zájezdu.

Jana Štěpánková byla vdaná za režiséra Jaroslava Dudka. Ten zemřel v srpnu roku 2000. V tu dobu nebylo Štěpánkové prodlouženo angažmá v Divadle na Vinohradech, což ji velmi zasáhlo. Zemřela po těžkém zápalu plic v prosinci roku 2018 ve věku čtyřiaosmdesáti let.

Zdroje: Blesk, ČSFD

Související články