Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ošklivka Katka podruhé! Sledujte moderní pohádku o Popelce

<p>Ošklivka Katka je moderní variací na pohádku o Popelce. V hlavní roli uvidíme Kateřinu Janečkovou

Ošklivka Katka je moderní variací na pohádku o Popelce. V hlavní roli uvidíme Kateřinu Janečkovou

Zdroj:

Česká verze populární kolumbijské telenovely Ošklivka Betty se vrací na obrazovky na Prima Love, novém kanále TV Prima. Sledujte od 8. března.

Odpověď na to, proč právě příběh „ošklivého káčátka“, do kterého se pro jeho krásnou duši zamiluje princ (v tomhle případě fešácký šéf), je nasnadě. Vždyť pohádky o chudé a ubližované Popelce, která se dočká vytouženého štěstí, milujeme všichni (hlavně všechny). A je už jedno, zda kulisou příběhu je královský zámek, hotel v New Yorku, či módní firma.

Kdo vymyslel Ošklivku Betty?

Autorem příběhu o vzdělané, hodné a pracovité mladé ženě, kterou příroda neobdařila přílišnou krásou, ale která navzdory tomu získá srdce vysněného muže, napsal jeden z nejúspěšnějších kolumbijských autorů telenovel Fernando Gaitán. Ošklivka Betty, jež se prodala do osmdesáti zemí, ho proslavila nejen v tradičním teritoriu milovníků telenovel – v Latinské Americe, ale doslova po celém světě.

Na rozdíl od klasického schématu telenovel nebyla hrdinka jeho příběhu nemajetná kráska z periferie (nebo kráska bohatá, leč osudem zkoušená či slepotou stižená), ale obyčejné nepříliš atraktivní děvče ze slabších sociálních poměrů. A divačky se právě s touhle všední hrdinkou zápolící se snobským prostředím, jemuž vládne diktát fyzické dokonalosti, masově ztotožnily.

Betty a její „klub ošklivek“ se staly vzorem a kamarádkami mnoha divaček. Vždyť co dokázala jejich malá Betty, ony mohou také! A samozřejmě se herečtí protagonisté této telenovely v čele s Anou Maríou Orozcovou coby Betty a Jorgem Enriquem Abellou v roli jejího šéfa Armanda stali přes noc nejobletovanějšími hvězdami.

V Kolumbii byl seriál nejen televizním fenoménem, ale i námětem sociologických studií, feministických přednášek a jeho věhlas natolik hýbal společností, že se vysocí političtí činovníci dokonce pokoušeli ovlivňovat jeho děj.

Dvě Betty a jedna Katka

Kolumbijská telenovela Ošklivka Betty získala i u diváků ve Spojených státech (z nichž samozřejmě velké procento tvoří Latinoameričané) tak obrovský úspěch, že se dočkala i americké verze.

Betty v ní ztělesnila americká herečka honduraského původu America Ferreraová a jejího šéfa Daniela Eric Mabius. Tvůrci americké Ošklivky Betty zasadili děj do redakce módního časopisu a zaktualizovali jeho reálie, aby odpovídaly americké současnosti.

V seriálu Ošklivka Katka hraje Kateřina Janečková a jejího šéfa Tomáše, kterého hrdinka tajně miluje, ztělesnil Lukáš Hejlík. V roli Tomášovy snoubenky Marcely vídáme Michaelu Horkou a intrikánskou sekretářku Patricii, úhlavní Katčinu konkurentku, ztvárnila Olga Lounová. Václav Vydra a Jana Boušková představují hrdinčiny ochranitelské rodiče. Titulní písničku k seriálu Jaký to je s hudbou Ondřeje Soukupa a textem Gábiny Osvaldové nazpívala Ewa Farna.

Myší kožíšek ve světě pozlátek

Taky česká Katka podobně jako Betty je schopná vzdělaná žena kolem pětadvaceti, která s úspěchem vystudovala vysokou školu (Katka dokonce získala stipendium na zahraniční univerzitě). Přes všechny své znalosti, organizační dovednosti a pracovitost nemůže najít odpovídající zaměstnání. Být pracovitá a vzdělaná totiž není v dnešním světě všechno!

Dotyčná musí být i náležitě atraktivní. A to šedá myška Katka opravdu není. Nikdy neměla o svém zjevu valné mínění, a tak se ani nesnaží s ním nic dělat. Nezabývá se tím, co si oblékne, zda z ní ty příšerné sukně a svetry nedělají starou mladou či zda lichotí její postavě. Ani její účes s nemožnou ofinou, staromódní neslušivé brýle a nehezká rovnátka z ní žádnou krasavici věru nedělají.

Vzhled je jejím handicapem na všech postech, o které se uchází. Když ji nakonec přijmou jako sekretářku do nejprestižnější módní firmy v zemi, nadšením přímo září. To ale netuší, jaké ústrky, ponižování, intriky a závist ji zejména od dlouhonohých krasavic čekají.

Neboť je-li současný svět povrchní, pak svět módy je přímo ztělesněním falešného pozlátka. Katka je ale odhodlaná všem dokázat své profesionální kvality a nic na tom nemění ani skutečnost, že se bezhlavě zamiluje do šéfa, zatímco on ji jako ženu vůbec nevnímá. Jednou přece musí i její idol odhalit Katčiny kvality!

Podívejte se na úvodní znělku s písní Ewy Farné:

Kdo je Katka v roli Katky

Kateřina Janečková pochází se Šumperka, studovala nejdřív pražskou a poté ostravskou konzervatoř. Umělecké geny zdědila po předcích. Její maminka je herečka Anna Bazgerová, otec Jaromír Janeček režisér, babička Lea Janečková byla choreografka.

Kateřina hrála třeba v televizní pohádce Restaurace U Prince, ve filmu Kytice, v televizním snímku Kobova garáž či v seriálech Když se slunci nedaří, Náves a Proč bychom se netopili.

Jak být úspěšná a sexy

  • Telenovela Ošklivka Betty (respektive Ošklivka Katka) sice vybočuje díky neatraktivní hrdince ze stereotypu seriálového žánru, ale jinak najdeme jak v literatuře, tak v dramatu a filmu celou řadu příběhů postavených na principu proměny Popelky v princeznu.

  • Pomineme-li klasické pohádky, vzpomeňme třeba známý Pygmalion G. B. Showa a všechny jeho variace včetně slavného muzikálu My Fair Lady, v němž se hrdinka Líza, nevzdělaná, ušmudlaná chudá květinářka promění díky výchovným lekcím snobského profesora Higginse v půvabnou a kultivovanou dívku.

  • Metamorfóza nepříliš atraktivní americké středoškolačky Mii v krásnou první dámu malého evropského království je hlavním motivem romantické komedie Deník princezny.

  • Ve stejném prostředí špičkové módy jako Ošklivka Betty a Ošklivka Katka se odehrává i románový bestseller Lauren Weisbergerové Ďábel nosí Pradu a samozřejmě také stejnojmenný film. Jeho autorka pracovala podobně jako hrdinka příběhu Andy coby asistentka obávané šéfredaktorky prestižního módního časopisu Voque Anny Wintourové. A právě proměna talentované, ambiciózní intelektuálky Andy, která vpadne do tohoto prostředí v babiččině sukni a pleteném svetru, je podobná peripetiím Betty.

  • Dalším filmem vycházejícím z principu „ošklivého káčátka“ je dnes už klasická hollywoodská romantická komedie Podnikavá dívka. V ní se schopná, leč chudá sekretářka Tess (hraje ji Melanie Griffithová), šedá myška, v jejíž sny nikdo nevěří, promění v přitažlivou elegantní manažerku.

  • Rovněž Jennifer Lopezová se v romantické komedii Krásná pokojská z osamělé matky a hotelové pokojské proměnila v sebevědomou manažerku, která skončí v náručí vlivného (a sympatického) politika.

  • Metamorfózu v pohlednou ženu si pro sebe napsala do scénáře (a také zrežírovala) Barbra Streisandová v romantickém snímku Dvě tváře lásky. Její hrdinka, nepříliš atraktivní univerzitní profesorka Rose, si pod vlivem lásky uvědomí, že muži na ženách neoceňují jen inteligenci.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky