Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak bydlí Oprah Winfrey: Vzešla z naprosté chudoby, dnes si užívá luxusu

Opraj Winfrey
Opraj Winfrey
Zdroj: profimedia
Opraj Winfrey

Jméno Oprah Winfrey je dnes známé téměř všem. Moderátorka, herečka, vydavatelka a jedna z největších filantropek dneška si ale musela místo mezi smetánkou vydobýt.

Ze dna

Narodila se v roce 1954 jako Orpa Winfrey. Při výběru jména se její matka nechala inspirovat biblickými příběhy, ale neměla ponětí o správné výslovnosti, a tak jméno své dcery zkomolila a oslovovala ji "Oprah". Dívka neprožívala šťastné dětství, otec s nimi nežil a matka krátce po porodu utekla na sever. U babičky strávila dívka prvních šest let života. Hattie Mae ale byla tak moc chudá, že místo šatů oblékaly všechny tři staré pytle od brambor. Oprah budila velkou pozornost a často byla terčem posměchu. Klid nacházela v místním kostele. Nakonec i s matkou odjela do Milwaukee. Tak se snažila postavit se na vlastní nohy. Místo toho ale otěhotněla a porodila druhou dceru Patricii. Dva hladové krky už na ni byly moc, a tak Oprah poslala do Nashvilu za Vernonem (biologický otec Oprah). Krátce po jejím odjezdu se Vernitě Lee narodily další dvě děti. Dceru pojmenovala jako tu předchozí (Patricie) a v naději na lepší život ji dala k adopci, na čtvrtý pokus přivedla na svět chlapce Jeffreyho. Po návratu od svého biologického otce do péče matky Oprah zjistila, že čeká dítě. Bylo jí pouhých čtrnáct let, neměla zázemí, vychování ani sílu stát se matkou. Osud zamíchal kartami po svém a syn Canaan zemřel krátce po narození. Její životem zlomená matka nedokázala takovou ztrátu unést a svou nejstarší dceru poslala zpátky k Vernonovi. Nebyl přátelský ani milující, ale dbal na poctivou docházku do školy. Naučil svou dceru, jak se obrnit proti výsměchu a zůstat silná. Jeho rady si vzala k srdci, stala se jednou z nejoblíbenějších studentek, bodovala v celonárodní soutěži v dramatickém výkladu a vyhrála souboj řečníků, kterým si zajistila stipendium na univerzitě, kde studovala komunikaci. Našla si brigádu v místním obchůdku s potravinami a na častečný úvazek pracovala pro rozhlasovou stanici WVOL. Přes vrtkavé začátky se začalo blýskat na lepší časy.

Morová rána

Život Oprah není jen o pozlátku, sama si prošla mnoha traumaty a musela bojovat a bránit se, když její blízcí měli potřebu přiživit se na těžce vydřeném úspěchu.

Měla tři nevlastní sourozence. Patricie nezvládla boj se závislostí na kokainu a podlehla jí v pouhých 43 letech. Po druhé sestře, která dostala také jméno Patricie, se předáním k adopci slehla zem. Jediný bratr Jeffrey zemřel v roce 1989 na AIDS. Smrt vlastního dítěte a absence mateřské lásky zakořenila v Oprah tak moc, že se rozhodla pro život bez dětí.

V roce 1986 už nedokázala nést sama tíhu traumat z dětství a ve své show se svěřila s dávným tajemstvím. Jako devítiletou ji několik měsíců sexuálně zneužíval bratranec, strýc a rodinný přítel. Už jako dospělá se je pokusila před vlastní rodinou obvinit, ale marně. Takové bludy odmítali přijmout. Na udílení prestižních cen v roce 2018 se v rámci kampaně #MeToo rozpovídala a sklidila ohromné ovace, které přivedly veřejnost na myšlenku, že by Oprah byla dokonalou prezidentskou kandidátkou. Ta se k nápadu nevyjádřila a jen tiše podporuje své oblíbence v čele s Barackem Obamou.

Na počátku devadesátých let, kdy už byla Oprah slavná a v penězích by se mohla koupat, vycítili její příbuzní šanci na přiživení. Prodali bulváru National Enquirer příběh chudé Afroameričanky, přeháněli a nešetřili detaily. Od té doby jsou vztahy mezi slavnou moderátorkou a její rodinou na bodu mrazu.

Show

Pořad The Oprah Winfrey Show se vysílal mezi roky 1985 a 2011. Vystřídaly se tam stovky celebrit, zpěváků, herců, politiků, filantropů a umělců. S Michaelem Jacksonem dosáhla rekordní sledovanosti. K televizním obrazovkám v roce 1993 usedlo před 36 milionů diváků. Mimo úspěchů se ale musela vypořádat i s mnohými potyčkami a nepochopením.

S Davidem Lettermanem si šli po krku kvůli nařčení z házení klacků pod nohy své konkurenci. Nakonec byla Oprah Winfrey prvním hostem show známého moderátora.

S Ludacrisem a dalšími rappery se rozkmotřila za tvrzení, že rap není opravdová hudba a své posluchače svéráznými texty nabádá k násilí a opovrhování ženami.

S hrečkou Suzanne Sommers otevřela mluvila o hormonální léčbě, která v té době nebyla americkým zdravotnictvím akceptovaná.

V luxusu

Moderátorka, herečka a nejbohatší filantropka současnosti Oprah Winfrey si prošla krušnými začátky, ale v roce 1986 našla lásku u amerického pedagoga a spisovatele Stedmana Grahama. Jako partner ji plně podporuje, ale nemá potřebu parazitovat na její slávě nebo bohatství, které v letošním roce dosáhlo závratných částek. 2,7 bilionu dolarů není schopen člověk utratit, a tak Oprah investuje do nemovitostí. Nedávno si ale pořídila celý ostrov mezi americkým Seattlem a kanadským Vancouverem. Dům je na první pohled v souladu s tamní přírodou a nevábí na experimenty, ale nepostrádá nic z luxusu, na který si Oprah potrpí. Pravidelně ji dokonce navštěvují známé tváře jako Bradley Cooper nebo Orlando Bloom se svou snoubenkou Katy Perry.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky