Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Poslední slova Karla Gotta: Režisérka filmu Karel zavzpomínala na těžkou chvíli

Olga Špátová natáčí o Gottovi druhý film
Olga Špátová natáčí o Gottovi druhý film
Zdroj: Profimedia

Režisérka snímku Karel, Olga Malířová Špátová, zavzpomínala na natáčení svého nejnovějšího počinu a spolupráci s Karlem Gottem. Jak se zpěvák choval při projekci hrubého sestřihu materiálu a jak zněla poslední věta, kterou si od Karla Olga vyslechla?

Režisérka Olga Malířová Špátová natočila v roce 2009 snímek s názvem Fenomén Gott. Jednalo se o dokumentární film o legendárním českém zpěvákovi, který převážně zachycoval jeho klíčové životní momenty. Snímek se kdysi setkal s pozitivními ohlasy a možná i v důsledku toho Karel Gott režisérku v budoucnosti ještě třikrát oslovil s nabídkou na další spolupráce. Dvakrát však Olga odmítla. „Během té desetileté pauzy přišla z Karlovy strany dvakrát nabídka na nějakou spolupráci, dvakrát jsem ji z nějakých důvodů musela odmítnout, až se naskytla nabídka na náš druhý film. Ty opakované nabídky pro mě byly největším komplimentem, signálem důvěry. Zároveň to ale ve vás vzbuzuje pocit zodpovědnosti, když pak s člověkem, který vám důvěřujete, natáčíte,” nechala se Olga slyšet v rozhovoru pro iDNES.

S poslední nabídkou přispěchala za Olgou Ivana Gottová. „Volala mi, jestli bych nechtěla natočit film ke Karlovým osmdesátinám. Zaujala mě plánovaná minutáž: hodina a půl, celovečerní film. Vycítila jsem, že kromě samozřejmých důležitých mezníků Karlova života je to příležitost natočit o něm film zároveň hodně současný, situační,” pokračovala ještě Olga. Snímek Karel se tak snaží zachycovat poslední rok Karlova života. Ukazuje zcela běžné situace, které v sobě mají obrovskou sílu. 

Režisérka snímku chtěla, aby se snímek zaměřil i na současné dění v Karlově životě

Olga Špátová Olga Špátová Zdroj: Profimedia

Natáčení od začátku probíhalo zcela pohodově. Zásadně ho však ovlivnila zpráva o Karlově nevyléčitelné nemoci. „Všechny scény najednou dostaly jiný rozměr,” řekla režisérka. „Vezměme si scénu, kdy se Karel v nemocnici u pana profesora Trněného dozvídá, že už mu nezbývá moc času. Následuje cesta autem na chalupu, zasněženou krajinou, a do toho jsem použila písničku Kdepak ty ptáčku hnízdo máš. Ivanka pak na chalupě vybaluje tašky, Karel tam vchází – za normální situace by to mohlo působit obyčejně, ale v tomhle kontextu to vyznívá jinak. Když pak Ivanka chystá vánoční výzdobu, dcery zdobí stromeček a zapalují krb – mohlo by to působit až kýčovitě, ale v téhle situaci to dostává úplně jiný rozměr. Když Nellinka balí svetr, vánoční dárek pro tátu, dochází vám, že je to vlastně naposledy, má to v sobě strašnou sílu,” vysvětlovala režisérka v rozhovoru.

O Karlově nemoci se režisérka dozvěděla v listopadu, měsíc po začátku práce na snímku. „Ivanka mi jednoho dne volala kvůli natáčení. Rozplakala se a řekla mi, že se dozvěděla, že už nemáme moc času,” svěřila se, jak se dozvěděla devastující zprávu.

O nemoci zpěváka se režisérka dozvěděla od Ivany

Karel Gott Ivana Gottová Karel Gott Ivana Gottová Zdroj: Profimedia

Poslední den natáčení probíhal dle slov režisérky netypicky. „O pár dní dřív, loni v půlce září, mi zavolala Ivanka Gottová, že Karlův zdravotní stav se zhoršil a jestli bychom mohli přijet k nim na Bertramku předvést něco z našeho filmu. Se Šárkou Sklenářovou jsme ve střižně narychlo daly do kupy nějaký materiál, v podstatě scény pracovně seřazené za sebou, a ty jsme pak Karlovi po dva dny – sedmnáctého a osmnáctého září – od rána do večera pouštěli na televizi. Byl tam s námi tenkrát i můj Honza (manžel, kameraman Jan Malíř), přiťukli si spolu s Karlem pivem a pustili jsme si to,” řekla.

V tu dobu už byl prý Karel velmi zesláblý a moc nemluvil. Do poslední chvíle však hrubý sestřih materiálu vnímal. „Seděl ve své sedačce v obývacím pokoji, já klečela vedle něj a neustále jsem sledovala jeho tvář. Vzala jsem si s sebou i kameru, ale žádný z těch záběrů jsem ve filmu pak nepoužila, jen jednu větu, kdy Karel promluví o své diagnóze,” nechala se Olga slyšet.

Do posledních chvil se prý Karel choval jako gentleman

Koncert k 70. narozeninám Karla Gotta na zimním stadionu v Ústí nad Labem v roce 2009 Koncert k 70. narozeninám Karla Gotta na zimním stadionu v Ústí nad Labem v roce 2009 Zdroj: Deník/Karel Pech

Karel Gott se podle režisérky do posledních chvil choval jako pravý gentleman. Projevoval vděk a usmíval se. „Nejlépe to ilostroval okamžik, kdy jsme ho na konci druhého dne doprovázely nahoru do pokoje s Ivanou, která se o něj sama s holkami starala. Karel už zacházel do pokoje, kam si šel lehnout, ale ještě jsem zdálky zaslechla, jak volá: ‘Olinko, moc vám děkuju za to, jak se pro mě obětujete,’” vzpomínala režisérka filmu Karel. To byla zároveň posledně věta, kterou kdy Karel režisérce snímku řekl. 

Snímek Karel se měl původně objevit v kinech 15. října 2020, kvůli situaci ohledně pandemie koronaviru se však jeho premiéra odložila na neurčito. 1. října 2020 uplnyul přesně rok od Karlovy smrti.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky