Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Před 37 lety zemřel Oldřich Nový. Před smrtí mluvil jen přes španělskou stěnu

Oldřich Nový
Oldřich Nový
Zdroj: Profimedia
Oldřich Nový

Oldřich Nový (†83) zemřel 15. března 1983. Filmový Kristián byl ve skutečnosti věrný a lpěl na tom, aby si ho lidé pamatovali jako galantního a nestárnoucího štramáka.

Jasná volba

Dětství strávil herec na pražském Žižkově a po smrti matky Cecilie se cítil sám. Jeho otec byl členem hasičského sboru a mimo jiné zajišťoval bezpečnost v kinech. Právě tam Nový poprvé nasál krásu filmu. K divadlu ho přivedl jeho strýc Miloš Nový (†53), který hrál v Národním divadle a svého synovce tam často bral. O dráze mladého chlapce bylo už předem rozhodnuto. I tak ho ale otec donutil vyučit se sazečem, aby měl v životě nějakou jistotu.

Boj o ženu

Celý život Oldřich Nový prožil s Alicií Wienerovou, kterou s radostí oslovoval Lízinka. S dcerou zámožného ředitele banky měli harmonický vztah, během války se ale proti nim postavil její židovský původ. Herec svou ženu ze všech sil bránil a odmítal rozvod. Nakonec skončila v Terezíně a Nový v Osterode. Alice přežila, ale nikdy se nepřenesla přes ztrátu své rodiny a po několika letech se u ní projevila schizofrenie.

Během válečných let se o jejich dceru Janu staral pár z Lázní Bělohrad, který vlastnil továrnu na skelný papír. Právě dcera je dodnes zdrojem mnoha spekulací. Dlouhé roky o ní Nový mluvil jako o adoptované dceři, ale dnes už není pochyb, že byl jejím biologickým otcem. O matce ale zarytě mlčel. Zatímco herec by své dceři snesl modré z nebe a chtěl jí ukázat svět filmu, Alice byla proti. Na Janu žárlila a často docházelo k hádkám. Dcera tlak nevydržela a ve dvaadvaceti odešla.

Zlom

Po válce nabídek ubylo, ale byl na tom o poznání lépe než jeho kolegové. Dokázal se přizpůsobit nové době a hrál. Už nikdy se ale úspěchům před válkou nevyrovnal. V duchu slavné hlášky "zavřete oči, odcházím .. " strávil i poslední roky svého života. Po smrti své ženy Alice, se kterou se nikdy nesrovnal, se začal uzavírat do sebe a stranit se světu. Nechtěl, aby ho lidé viděli stárnout. Navštívit ho směla jen dcera a pár věrných kolegů. S těmi ale komunikoval jen přes španělskou stěnu.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky