Počty nově nakažených celosvětově rapidně stoupají. Rakousko na zhoršující se situaci zareagovalo nejprve lockdownem pro neočkované, který následně změnil v nekompromisní lockdown pro všechny. Stejné opatření začalo platit i na Slovensku. V posledních dnech se proto hojně hovoří i o lockdownu v Česku. Vláda se však k takovému kroku prozatím neuchýlila. Namísto toho vyhlásila nouzový stav. Ten začal platit od půlnoci 26. listopadu a potrvá třicet dní. Pro Seznam Zprávy to potvrdila ministryně práce v demisi Jana Maláčová.

Sněmovna jej může zrušit

Nouzový stav byl od začátku pandemie v České republice vyhlášen již potřetí. Poprvé platil od 12. března 2020, podruhé pak stoupil v platnost 5. října a trval až do 11. dubna 2021. Podle webu Právní prostor může vláda vyhlásit nouzový stav jen v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Během jeho trvání může vláda zrychleně přijímat mimořádná opatření.

O vyhlášení nouzového stavu musí vláda neprodleně informovat Poslaneckou sněmovnu, která jej může zrušit. Nouzový stav je možné vyhlásit jen na třicet dní. Případné prodloužení je pak rovněž podmíněno schválením Sněmovny.

Nová opatření

V souvislosti s alarmující epidemickou situací v Česku vláda taktéž projednala nová opatření. Ta se dotýkají restaurací, klubů, barů a kasín, které nově musejí zavírat ve 22:00 hodin a znovu mohou otevřít až v 5 hodin ráno. Došlo také k zákazu provozování vánočních trhů. Kulturní a sportovní akce mají nově omezenou kapacitu na 1 000 osob, přičemž všichni zúčastnění musí mít potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci covid-19. Nouzový stav vládě umožňuje i vyhlášení tolik diskutovaného lockdownu.