Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Připomeňte si tvář zesnulého Niki Laudy: Krásný mladík, po nehodě, v soukromí...

Niki Lauda
Niki Lauda
Zdroj: profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (22)

Ve věku 70 let se s námi rozloučil trojnásobný mistr světa ve Formuli 1 Niki Lauda. Jeho neuvěřitelný příběh inspiroval miliony lidí po celém světě. Loni v sprnu podstoupil transplantaci plic, jeho zdraví bylo ale stále na hraně. Podle přátel a zdravotníků zemřel v poklidu.

Inspirace několika generací, to byl Niki Lauda, jeden z nejslavnějších závodníků Formule 1. Poslední titul získal v roce 1984, předchozí dva v 70. letech. Jméno Lauda je nejvíce spojováno s tragickou nehodou, kterou závodník prodělal v roce 1976 na závodě v Nürburgringu. Laudovo auto narazilo do plotu a začalo hořet. Trvalo dlouhé minuty, než závodníka vyprostili z kokpitu a převezli do nemocnice.

Lauda utrpěl popálení hlavy a plic, zbytek života pak trpěl dýchacími potížemi. Jeho nezlomný duch a láska k formuli ho po necelých šesti týdnech od nehody usadila zpátky do kokpitu závodního auta. Se soupeřem James Huntem prohrál o pouhý bod.

Problémy se zdravím ho v roce 1997 a 2005 dostaly na listinu čekatelů transplantace ledviny. Lauda se ale nevzdával a i přes značné potíže a strach o svůj život se dál věnoval tomu, co miloval. Po skončení závodění se i nadále podílel na průběhu závodů jako poradce a komentátor.

Niki Lauda Niki Lauda Zdroj: profimedia

Založil tři letecké společnosti, Niki, Lauda Air a Laudamotion, jejichž letadla také sám pilotoval. V roce 1991 se po problémech s motorem jeden z jeho boeingů Lauda Air zřítil a všech 223 cestujících na palubě zemřelo. 

Letos v lednu Laudu sužovala chřipka, kvůli které byl na dva týdny hospitalizován. Dlouhou dobu tušil, že se jeho čas krátí. Jeho smrt podle lékařů a rodiny nepřišla nečekaně, komentovat ji zatím nijak nechtějí. Podle doktorů není jasná příčina smrti, Niki bojoval, a navzdory všemu svůj boj prohrál.

Připomeňte si jeho tvář a ikonickou červenou kšiltovku v naší galerii. Ve videu níže pak můžete vidět onu tragickou nehodu, ze které Niki vyvázl živý, ale nadosmrti poznamenaný. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU