Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nevěra: Tajit, nebo přiznat milenku?

Zdroj:

Měli je faraoni, císařové, vojevůdci, prezidenti i církevní hodnostáři. Francouzští králové jim dokonce dali punc společenského uznání.

Úloha milenky má pro každou ženu jinou váhu. Některé pasou po penězích, jiným chybí sex, další tak zahánějí nudu nebo si chtějí dokázat svou atraktivitu.

Jiná kategorie „jde na věc“ z přemíry sebevědomí, či naopak jeho nedostatku. Všechny milenky se však musejí smířit s tím, že slouží jako náhražka za manželku nebo k uspokojování pohlavního pudu. Těm vytrvalým se občas podaří začít jako milenka a skončit jako manželka. „Úřadují“ ve všech patrech společnosti.

Berlusconi milenky neutajil

Připomeňme třeba Camillu, vévodkyni z Cornwallu, milenku britského prince Charlese - stýkala se s ním 35 let, rovněž v čase, kdy byl ženatý s princeznou Dianou. Nakonec se dočkala: následník trůnu si ji v roce 2005 vzal.

Teprve pak Hitler „přiznal barvu“, koupil Evě dům, daroval jí auto a stala se respektovanou částí jeho života. Milenkou však zůstala až do 28. dubna 1945, kdy se s ní Hitler oženil. Dva dny nato spáchali sebevraždu.

Společně se svou léta utajovanou milenkou zemřel také italský diktátor Benito Mussolini. Zamilovaná a trochu naivní Clara Petacci ho neopustila, ani když je koncem dubna 1945 při útěku ze země zajali partyzáni. Protože se od něj nechtěla hnout, byla spolu s ním 28. dubna 1945 zastřelena. Jejich mrtvoly pak pro výstrahu visely za nohy na náměstí v Miláně.

Milenky si neodpírali ani další krutovládci. Zatímco ty Stalinovy pak zmizely v některém z gulagů, Mao Ce-tungovy měly kliku: většina z nich skončila v roli manželek prověřených soudruhů.

Říká vám něco jméno Inessa Armandová? Dcera francouzsko-skotského hereckého páru, která vyrostla v bohaté ruské rodině, se v Paříži roku 1910 seznámila s Vladimírem Iljičem Leninem a stali se milenci.

Jemu tehdy bylo 40, jí 35; stýkali se dalších 10 let, než temperamentní revolucionářka zemřela při ozdravném pobytu na Kavkazu. Leninova manželka Naděžda Krupská o vztahu věděla, dokonce svému muži nabízela rozvod, ale on Inessu potřeboval jen jako milenku a překladatelku.

Na počátku byla Agnes

Údajně nejkrásnější žena své doby, Agnes Sorelová (* asi 1422), se stala první oficiální milenkou francouzského krále Karla VII., dostala titul paní Krásná a Jeho Výsost zcela ovládla (měli spolu čtyři děti).

Dala tak zelenou tradici, v níž pokračovala řada krásek. Proslavily se zejména vévodkyně Diana de Poitiers (Jindřich II.), Gabriella d’Estrées (Jindřich IV. Navarrský měl přes 50 milenek, ona byla nejvýznamnější, měl s ní tři děti), markýza de Montespan (Ludvík XIV. jí nechal postavit zámek a měl s ní sedm dětí).

Markýza de Pompadour (1721-1764), vlastním jménem Jeanne Antoinette Poissonová, byla výstavní exemplář milenky. Vynikala jedinečnou krásou: byla vysoká a štíhlá, měla ladnou chůzi a pohledu jejích velkých šedomodrých očí prý nešlo odolat. Vkusně se oblékala, měla vybrané chování, tančila, zpívala, jezdila na koni.

Nesmírně ovlivňovala Ludvíka XV. i politiku země, o její přízeň usilovali vyslanci všech evropských mocností. Její nákladný způsob života stál Francii podle odhadu přes 20 milionů zlatých franků. Vlastnila několik zámků a paláců (např. Elysejský palác v Paříži), sbírala obrazy a sochy, pořádala divadelní představení, opery a balety, podporovala řadu svých přátel.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky