Netradiční pohádka

„Tři rodiny hovínek se vydají brněnskou kanalizací za vidinou bílé porcelánové mísy, o které neví, jestli existuje.“ Tak popisuje hlavní děj chystaného seriálu Hovnays jeho autor Cyril Podolský, který má za sebou i večerníček Krysáci. Podle něj už při úvodní scéně poznají diváci, že se děj odehrává v Brně, v dálce uvidí dokonce i katedrálu na Petrově či vilu Tugendhat.

Hvězdy dabingu

Hlavním postavičkám propůjčí svůj hlas Lucie Vondráčková a Jaroslav Dušek. „Dokonce ty první Hovnayse pro nás namlouval s celou rodinou. Takže hlas malého Hovnayse je hlas nejmenšího mluvícího Duška,“ zmínil zajímavost ze zákulisí Podolský. Pro Radio Dab Praha prozradil, že obsazení herců prý nebylo jednoduché. „Pro tenhle seriál se mi poprvé stalo, že by herec odmítl roli, dokonce několikrát. Za 25 let se mi to nikdy nestalo, a to ani na Krysácích,“ přiznává autor. Další z řady známých osobností, které září v dabingu kontroverzní pohádky jsou Martin Dejdar, vtipná dvojice Suchánek-Genzer, Jiří Lábus a Jan Rosák.

Složitá příprava

Na seriál bude dohromady použito přes šest stovek loutek, očekává se, že bude mít deset dílů a každý z nich bude trvat sedm až osm minut. Jeho tvůrci musí zpracovat asi sto tisíc snímků, zabere jim to zhruba dva a půl roku. Kromě seriálu se ale připravuje i film a krátké skeče. Fanoušci tohoto projektu si tak opravdu přijdou na své.