Non-toxic úklid domácnosti se týká používání čistících prostředků a metod, které neobsahují škodlivé chemikálie nebo látky, které zdraví lidí a životnímu prostředí zrovna dvakrát neprospívají. Cílem je minimalizovat expozici toxickým látkám, které mohou být obsaženy v běžných domácích čisticích prostředcích, a zároveň udržovat čistotu a hygienu v domácnosti.

Často se tak využívají přírodní a bezpečné ingredience, jako jsou ocet, citron, jedlá soda nebo třeba esenciální oleje. Tyto látky mají čistící vlastnosti a jsou šetrné k životnímu prostředí i lidskému zdraví. Mnoho komerčně dostupných čistících prostředků obsahuje chemické látky, které mohou být spojovány s různými zdravotními problémy, jako jsou alergie, podráždění kůže nebo dýchací obtíže.

Z podobných důvodů se pro netoxickou údržbu domácnosti rozhodla herečka Míša Tomešová. Konkrétně ji k tomu dovedl atopický ekzém, který ji trápí již dlouhou dobu. “Trpěla jsem na něj od dětství, v sedmnácti jsem ho měla po celém těle a dopracovala se do fáze, kdy mi museli píchat kortikoidy. Ekzém se mi pak objevil po druhém porodu a jelikož jsem kojila, tak už jsem kortikoidy užívat nemohla a ani nechtěla. Musela jsem tedy přijít na to, co s tím. Hledala a zkoušela jsem dlouho, nakonec se mi osvědčily dvě věci: non-toxic domácnost a akupunktura. A od té doby tak žiju,” prozradila v rozhovoru pro Marianne.cz.

Non toxic úklid Míše Tomešové pomohl od ekzému

“Žiju tak, že se zajímám o složení všech produktů, které používám nebo na sebe dávám. A složení si vybírám jen čistě přírodní, bez nebezpečné syntetiky. Díky non-toxic žiju bez atopického ekzému,” vysvětlila sympatická herečka, které je jednoduchý a k přírodě šetrný životní styl velmi blízký. 

Výhodou netoxické domácnosti je, že si ji může vyzkoušet každý bez ohledu na rozpočet rodiny. Je totiž sice možné pořídit speciální produkty, ale většinu toho, co člověk potřebuje k úklidu, si dokážete připravit doma sami z několika základních surovin. 

Jedlá soda je královna úklidu domácnosti

Základem většiny těchto produktů je jedlá soda. Tu budete potřebovat pro přípravu univerzálního odmašťovače. Smíchejte bílý ocet s jedlou sodou a vytvořte tak pastu. Tuto pastu použijte k čištění různých povrchů, jako jsou dlaždice, vaničky nebo umyvadla. Tato kombinace poskytuje silné čistící účinky a dobře desinfikuje. Pokud chcete odmašťovači dodat konkrétní vůni, můžete do něj přidat několik kapek esenciálních olejů.

K užitku vám může určitě být také citronový čisticí roztok. Smíchejte část citronové šťávy s částí vody. Tento roztok je skvělý na odstranění vápenatých usazenin na kuchyňských pultech, koupelnových obkladech nebo vodovodních bateriích. Citron navíc zanechává příjemnou vůni a má antibakteriální vlastnosti.

K vyčištění skel a zrcadel se vám může hodit následující recept, ve kterém hraje prim ocet. ​Smíchejte část bílého octa s částí vody ve spreji. Tuto směs použijte na čištění oken a zrcadel. Ocet pomáhá odstraňovat skvrny a zanechává povrch bez nežádoucích chemických reziduí.

Související články