Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Richard Gere: K natočení Pretty Woman ho přemlouvali, nakonec musel předstírat

Zdroj: Shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

"Malý hloupý scénář," pomyslil si Richard Gere a kdyby ho byla Julia Roberts nepřesvědčila, vůbec by roli nepřijal. Kdo mohl tušit, že se z naivního příběhu o novodobé Popelce stane snad nejúspěšnější slaďák všech dob?

Snímek se měl původně jmenovat "3000 dolarů" - to podle částky, na které se prostitutka Vivian s bohatým Edwardem dohodne za její služby. A vůbec nemělo jít o romantický doják. Režisér Garry Marshall zpočátku zamýšlel natočit temné drama o prostituci v okolí Los Angeles a hlavní hrdinka měla být závislá na drogách. Součástí třítisícové dohody pak byla podmínka, že dá Vivian na týden od kokainu ruce pryč. Happy end se v původní verzi také nekonal - Vivian měla prostě dostat své peníze a odjet s nimi na výlet do Disneylandu.

Nakonec však (naštěstí) zvítězilo méně realistické pojetí a zrodila se nezapomenutelná Pretty Woman. Konec jak vystřižený z červené knihovny byl vymyšlen až během natáčení. Režisér byl sám až dojatý, jak to mezi Julií Roberts a Richardem Gerem jiskří, a bylo by mu líto, kdyby se měl pár v závěru rozejít.

Z tehdy neznámé začínající herečky Julie Roberts udělala Pretty Woman přes noc superhvězdu. Roli přitom Julia dostala jen díky tomu, že prostitutku Vivian nikdo jiný nechtěl hrát. Odmítla ji Michelle Pfeiffer, Meg Ryan i řada dalších hereček zvučných jmen. Pro režiséra nebylo snadné obsadit ani roli Edwarda. V úvahu připadal Christopher Reeve, Al Pacino, Denzel Washington, a dokonce i Sylvester Stallone. Nikoho z nich ale příběh dostatečně neoslovil. Roli původně nechtěl přijmout ani Richard Gere, přesvědčila ho až jeho budoucí herecká partnerka Julia Roberts.

Julia Roberts ve filmu Pretty Woman Julia Roberts ve filmu Pretty Woman Zdroj: Filmový archiv

Do své úlohy se díky půvabné představitelce Vivian údajně natolik vžil, že ho režisér musel upozornit, aby nebyl v lechtivých scénách tak aktivní. "Ne, ne, Richarde. V tomle filmu se hýbe jen jeden z vás a druhý je zdrženlivý. Hádej, který ty seš," řekl tehdy Marshall.

Gere tedy musel být proti své vůli trochu odtažitý a držet se, aby na svou přitažlivou filmovou partnerku před kamerou neskočil. Julia se zase ve skutečnosti šíleně styděla, až jí ze stresu naskočila žíla na čele. Gere s Marshallem ji museli rozmasírovat, aby zmizela.

Zato na piano si Gere zahrál vlastnoručně, a ve filmu dokonce předvedl skladbu, kterou sám složil. "Skutečný" byl mimochodem také náhrdelník, který zdobil Vivianin dekolt při návštěvě opery. Šperk v hodnotě 250 tisíc dolarů musela při natáčení doprovázet ozbrojená ochranka...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky