Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nemocnice na kraji města: Role primáře zachránila Ladislavu Chudíkovi život

Již pět let je jeden z nejslavnějších slovenských herců po smrti
Již pět let je jeden z nejslavnějších slovenských herců po smrti
Zdroj: Flickr.com

Již pět let je jeden z nejslavnějších slovenských herců po smrti. Ladislav Chudík však nebyl pouhým hercem, byl také pedagogem a ministrem kultury Slovenské republiky. Na první pohled silný muž chtěl život ukončit předčasně. 22 let ho totiž tyranizovala vlastní manželka.

Šestnácti oceněními a vyznamenáními poděkovala filmová obec geniálnímu herci, který byl už v 19 letech elévem Slovenského národního divadla. Radost z hraní mu však kazila jeho první manželka Helena trpící těžkými psychickými problémy souvisejícími s nádorem na mozku.

Bylo mu 33 let, když se v březnu 1967 ve Starém Smokovci oženil. Vzal si o dva roky mladší Češku Helenu, uznávanou redaktorku slovenské redakce Kulturní tvorby. Její náhlé epileptické záchvaty odstartovaly v hercově životě sérii mnoha komplikací, a zároveň manželskou krizi.

Ladislav Chudík a Miloš Kopecký

„Vznikla dramatická situace, že jednou v noci, nad ránem, ještě za tmy jsem uslyšel velký ruch. Pak jsem zjistil, že to byla rozbitá váza. Viděl jsem svoji ženu v takové podobě, že se mi málem zastavilo srdce. Ona byla nepříčetná. Položil jsem ji na gauč, kde spávala. Potom jsem zjistil, že byla počuraná a pokakaná, jak se lidově říká. Byla to akce, kterou jsem zvládal tak, že jsem si řekl, že musím co nejdříve kontaktovat lékaře,“ prozradil Chudík v pořadu 13. komnata. (Zdroj: www.blesk.cz, české celebrity, květen 2014)

V roce 1970 našli Heleně nezhoubný nádor na mozku. Kvůli jeho tvaru ho nebylo možné zcela odstranit a mladá žena se tak svým chováním stala ještě více nevyzpytatelnou. Navíc se začala stranit lidí, bála se, že ji lidé berou za blázna, ztratila práci, a proto se rozhodla, že jediným východiskem, aby se na ni sousedé nedívali skrz prsty, bude stěhování.

Ladislav Chudík a Dana Medřická

Šest roků se Chudík soudil s bytovou mafií, s níž se dostal kvůli častému stěhování do konfliktu. „Bylo strašné, jak mi nadávala, jakými slovy mě jmenovala, byl jsem pro ni lidský odpad. Ona jakoukoli situaci, kterou jsem chtěl zmírnit, pochopila proti sobě a vyrazila proti mně. Říkal jsem si, pane Bože, co to je? Co je v tom člověku, který říká tato slova? Vždyť to je někdo cizí, a to cizí v ní, to byla její nemoc ... " V roce 1975 se herec dostal do takových depresí, že uvažoval o ukončení angažmá v Národním divadle. "Rozměr těch trápení zašel až tak daleko, že jsem přemýšlel o ukončení života." V době jeho největšího zoufalství však jako vykoupení přišla velkorysá nabídka na účinkování v seriálu Nemocnice na kraji města. V podstatě mu zachránila život. (Zdroj: www.zivot.pluska.sk, pribehy, duben 2020)

Dostal se navíc do rukou uznávaného doktora Miroslava Plzáka, který ho přesvědčil, aby roli vzal. Lékař doufal, že herec přijde na jiné myšlenky. Později Chudík přiznal, že pokud by roli nepřijal, musel by se nechat hospitalizovat. Tak špatně na tom byl. Doktor Plzák mu také doporučil, aby poslal manželku na léčení, nebo se s ní kvůli vlastnímu zdraví rozvedl. Od roku 1977 tak začala bezdětná rodina žít odděleně a v roce 1979 se manželé rozvedli. O dva roky později Helena zemřela v naprosté samotě. Nikoho už neměla, a tak se bývalý manžel postaral i o její pohřeb. Tím se pro něho definitivně uzavřela náročná 22letá životní .

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky