Nela Slováková se svými fanoušky na sociální síti sdílí snad každičký moment svého života. Ukazuje jim fotky z dovolených, chlubí se drahými nákupy a někdy se potřebuje jen vypovídat. Ne vždy si pro to ale vybere to nejvhodnější místo. Influencerka totiž častokrát ke svým sledujícím promlouvá ze svého auta, kde se natáčení za volantem. A stejně tak tomu bylo i v den, kdy se stala účastnicí vážné autonehody. Z dosud neznámého důvodu na dálnici D2 narazila do návěsu kamionu. Byť Nela ještě pár desítek minut před nehodou natáčela svou jízdu, na Instagramu se dušuje, že telefon za náraz nemohl. I tak ale před jeho používáním při řízení varuje ostatní. „A co se týká telefonu, i přesto, že nebyl příčinou nehody, rozhodně všem dávám za pravdu, že je lepší ho nepoužívat ani když jej nedržíte v ruce. Stoprocentně,” napsala ve svém vyjádření na stories.

Jako opilost

Nejde ale zdaleka jen o Nelu Slovákovou, kdo telefon při řízení rád používá. V minulosti už byla za podobné chování kritizována například i Dominika Myslivcová. Ovšem jen málokdo si uvědomuje, nakolik takové jednání jejich jízdu ovlivňuje. „Používání telefonu ovlivňuje hlavně jejich reakce. Člověk se totiž věnuje třeba hovoru jako prioritě, mozek se mu přeprogramuje do jiného módu. Zužuje to i jeho periferní vidění. To řízení, když telefonuje, odpovídá tomu, jako by v sobě měl 0,5 promile alkoholu,” vysvětlil pro kafe.cz dopravní psycholog Michal Walter.

„Zákon mluví úplně jasně. Řidič by se měl věnovat řízení. Neměl by se věnovat telefonování nebo natáčení nějakého videa. Říká se tomu distrakce, je to distraktivní řízení, které je rušené nějakým jiným vlivem a v tom součtu, hlavně třeba v nějakých kritických situacích, to může mít vliv na to, že člověk nabourá, protože není schopen dostatečně rychle zareagovat na tu měnící se situaci,” dodal ještě.

Není pro to omluva

Častokrát se stává, že lidé, kteří se natáčí při řízení, při kritice argumentují například tím, že v době pořizování záznamu jeli pomalu anebo jeli zrovna na cestě, kde žádné jiné vozidlo nebylo. To ale jako vysvětlení nemá absolutně žádný význam. „A oni vědí, jestli se tam náhodou někdo neobjeví? Třeba nějaký motorkář tam přiletí zezadu. Oni jsou schopni zaregistrovat toho člověka? Nejsou, protože koukají do toho mobilu,” řekl ještě na závěr.

Související články