Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak dnes žije Natascha Kampusch, kterou v deseti letech unesl šílený Priklopil

Nikdo se nedokáže představit, čím si musela Natascha projít...
Nikdo se nedokáže představit, čím si musela Natascha projít...
Zdroj: profimedia
Nikdo se nedokáže představit, čím si musela Natascha projít...

Nedávno to bylo třináct let, kdy se po dlouhých osmi letech podařilo Natasche Kampusch uniknout z vězení Wolfganga Priklopila. Natascha byla unesena jednoho březnového rána roku 1998 na cestě ze svého domova do školy. Bylo jí tehdy pouhých deset let. Co dělá Natascha nyní a jak žije? Jak hluboké šrámy na její duši šílené „domácí“ vězení zanechalo?

Natascha byla nezvěstná více než osm let. 23. srpna 2006 se jí podařilo z vězení temné kobky uniknout. Na dlouhých osm let zbavil Nataschu svobody vyšinutý, tehdy 35letý Wolfgang Priklopil. Onoho březnového rána roku 1998 přinutil desetiletou Nataschu nastoupit do jeho bílého minibusu a odvezl ji do připraveného vězení pod garáží svého domu, kde ji po celou tu dlouhou dobu věznil. Pátraní tehdy nebylo úspěšné a Priklopilova alibi byla neprůstřelná.

Po hrůzných zážitcích zneužívání, týrání hlady a zimou na ploše několika málo čtverečních metrů v temné místnosti v podzemí, je obdivuhodné, že se z toho všeho Natascha nezbláznila. Psychiatři se shodují, že musí být mimořádně silná osobnost. Hrůzostrašné zážitky se však na Nataschi podepsaly. Co prožívá ve svém nitru, ví jen ona sama. Detaily svého trýznění nikdy nezveřejnila.

Ničím nápadný dům na předměstí Vídně na ulici Heinestraße 60 ve Strasshofu nenaznačuje, že se zde odehrávalo velké lidské drama trvající více než osm let. Tehdy 35letý elektrotechnik Wolfgang Priklopil si ve svém domě pod garáží vybudoval tajnou kobku, kde Nataschu po celou dobu věznil a týral. Z malé temné, zatuchlé místnosti o dvanácti metrech čtverečních nemohla nejdříve vůbec vycházet. Později mohla chodit do domu, kde ji Priklopil nutil vykonávat různé domácí práce. Občas se mohla podívat i mimo dům. Jako jednoho odpoledne, kdy musela čistit Priklopilovo auto. V nestřeženém okamžiku mu zazvonil telefon, Natasha nezaváhala ani na vteřinu, přeskočila přes plot k sousedce a ta přivolala policii. Priklopilovi  se podařilo ještě před příjezdem policie uprchnout a spáchat sebevraždu skokem pod vlak vídeňské rychlodráhy.

Co vedlo psychopata Priklopila k tak promyšlenému činu? Motiv není zcela jasný a nebude asi už nikdy objasněný. Odborníci se shodují, že šlo o psychopata se sadistickými sklony, který sám byl v minulosti nějakým způsobem týraný. Trauma, které si snad ze svého dětství či období dospívání nesl, potlačoval svým perfekcionismem. Zřejmě toužil vychovat či „vyrobit“ si svou dokonalou životní partnerku. Díky jeho perfekcionismu se mu podařilo po celá ta léta svůj čin maskovat.

Asi si nikdo neumí představit, co musela Natascha vytrpět. Priklopil ji sexuálně zneužíval, fyzicky týral, vychovával ji metodou cukru a biče, systematicky ničil její osobnost. Byla uvězněna v temné a chladné místnosti celých 3096 dní. Přinesla jí však svoboda skutečnou svobodu? Veřejnost reagovala na její příběh různě. V každé společnosti se najde někdo, kdo bude mít tendence vydělávat na cizím neštěstí, hanit, špinit a překrucovat skutečnosti. Natascha byla dlouho terčem řady invektiv a pranýřování. Někteří ji označili za školenou profesionální lolitku, chodily jí nenávistné dopisy, lidé si z jejího příběhu tropili nejapné vtipy: „Všechny děti si hrají s Playmobilem, jen Natascha s Priklopilem.“ Bohužel na světě je spousta lidí s chorým myšlením a úchylnou fantazií.

Natascha dokončila základní školu, učí se cizí jazyky, je velkým fanouškem kultury konce 20. století. Svůj další život vidí optimisticky. Ráda by se stala umělkyní a také našla vhodný protějšek, se kterým by založila rodinu.

Po několika letech od osvobození se Natascha rozhodla napsat knihu, která reflektuje její zážitky z únosu. Kniha se jmenuje 3096 dní, tedy dobu, po kterou byla vězněna. O tři roky později vznikl i stejnojmenný film.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU