Natálie Kočendová a její partner Lukáš Vlačuha alias Laky Royal ještě před pár dny prožívali nejkrásnější životní období a těšili se na narození syna.

Jenže, ze dne na den se jejich štěstí rozpadlo jako domeček z karet. Krásná Miss v šestém měsíci nečekaně o miminko přišla!

Se smutnou událostí se rozhodla Kočendová svěřit svým fanouškům na Instagramu a nahrála fotku, kde drží v náruči svého mrtvého syna. Jenže, u některých sledujících to vyvolalo velmi rozpolcené reakce. Ředitelka Perinatálního hospice Dítě v srdci Bc. Alena Peremská ale pro deník Blesk prozradila, proč je podle ní chování modelky zcela v pořádku.

Fotka s tělem miminka vzbudila veliký rozruch

Pod fotkou Natálie Kočendové se strhla sáhodlouhá debata, zda je vůbec etické fotit mrtvé miminko a vystavovat ho na sociálních sítích.

Podle Aleny Peremské ale naopak modelka prolomila tabu, o kterém se obecně maminky bojí hovořit. Odbornice dokonce tvrdí, že ještě poměrně nedávno se předčasně zesnulé děti pálily jako odpad, a rodiče neměli možnost se rozloučit.

"Komentáře, které se objevily na sociálních sítích, ukazují dobrý průřez vnímání takové situace společností. Že by se o tom nemělo mluvit, nemělo by se to ukazovat, měla by si to ta žena vyřešit ve svém soukromí. A to je vlastně něco, co se tady po celou dobu, minimálně komunismu, dělo. Děti, které zemřely v těhotenství, neměly status dítěte, nepojmenovávaly se, neloučilo se s nimi a vlastně až do roku 2017 se ty děti pálily s anatomicko patologickým materiálem! To způsobovalo retraumatizaci té situace jako takové. Matka čelila ztrátě dítěte a ještě čelila tomu, že jí od společnosti vůbec nebyl přiznán status truchlícího člověka. Že nemá právo plakat, nemá právo truchlit, měla by jít dál, měla by zapomenout," řekla Peremská výše zmíněnému webu. Podle ní by mělo být rozloučení postupné.

Rozhodla se ukázat surovou realitu

"Vypozorovali jsme, že je strašně důležité, aby se přiznal status té ztráty. A když se přizná, že máte nárok mít z té situace bolest, můžete truchlit, můžete plakat. Nějakým způsobem se rozloučíte s děťátkem, dáte mu jméno, může proběhnout pohřeb nebo nějaký rituál ve formě, která té rodině vyhovuje, tak v tu chvíli se nastartuje zdravý proces truchlení. A to je něco, co neodbudete za týden, za čtrnáct dní, ale je to doba, která může trvat až rok a jde v různých vlnách. Můžete mít problémy s jídlem, se spaním, fyzickou únavou, propady v průběhu dne. A není dobré chtít po sobě mít to za čtrnáct dní odžité. Je to něco, co k tomu přirozeně patří a co v průběhu roku postupně odeznívá," popsala Alena Peremská svůj odborný pohled na věc.

Fotku Kočendové považuje za přínos říká, že by lidé měli přestat před těmito problémy zavírat oči.

"Chtěla se o tu bolest podělit a já to vnímám jako velmi zdravý krok, jak pro ni, tak pro celou společnost," uzavřela ředitelka.