Ve svých 39 letech je již matkou dospělého syna. Kromě něj má dva další dospívající potomky. Má tak docela dobrý náhled na to, jak žije současná generace mladých. Zamýšlí se ale také nad tím, jak moc se ona sama liší od svých rodičů.
“Já považuji generaci našich rodičů v něčem za přelomovou. Já si vždycky představuji, co se té generaci v životě stalo velkého. Jsou tu naši prarodiče, tam je to druhá světová válka nebo komunismus. A pak jsou tu naši rodiče, a dnes máme zase klimatickou změnu,” popsala pro Kafe.cz.
“Naši rodiče žili možná na první pohled zdánlivě bezstarostný a nudný život. Ale oni jsou vlastně takovými vlajkonoši rozvodů. Do té doby se to tolik nedělo. Podle mě se proto stali první sendvičovou generací,” sdělila s tím, že se generace jejích rodičů musí vyrovnávat s něčím, co dříve nebylo běžné.
Rozvody jsou dnes běžná věc
“Poprvé se jim vrátily po rozvodu dospělé děti domů a oni je jakoby začali znovu vychovávat. A teď dospěla generace moje a už ty rozvody nejsou taková velká věc,” uvedla Natálie Kocábová.
Spisovatelka si všímá, že velkou roli ve změnách v rodinách hraje také krize bydlení. “Najednou jsou strašně drahé byty a hypotéky, takže se spousta mých vrstevníků vrací domů. Takže naše rodiče se stali skutečnou sendvičovou generací. Naše děti už tohle budou mít víc zažité,” domnívá se.
Sama prý nad touto problematikou přemýšlí poměrně často a sama pro sebe si proto ujasnila, co pro sebe jednou ve stáří chce a co naopak ne.
Multigenerační soužití vydrží jen málokdo
“Já doufám, že až zestárnu, což se mi tedy vůbec nechce, tak tu bude víc bytů s nějakou sociální podporou. Ony jsou takové paneláky, nejsou to domovy důchodců, ale prostě domy na stáří. A nebo že bude péče tak rozvinutá, že vydrží domů co nejdéle. Multigenerační žití si ale myslím, že vydrží jen málokdo,” vysvětlila svůj pohled na svět.
Natálie Kocábová má ke stárnutí spíše opatrný postoj. Je to téma, které si v sobě řeší asi každý a každý se s ním jinak vyrovnává. Jsou tak oblasti, se kterými se ani známá scénáristka tak docela nesžila.
“Slovo důchod mě vysloveně děsí. Ale pokud budu moci psát a pracovat, tak to půjde. Nejvíc mě děsí představa důchodu jako takové nečinnosti,” svěřila se pro Kafe.cz.
Po čtyřicítce krásy ubývá
Ožehavým tématem je také ženské stárnutí. Zatímco na muže není v tomhle ohledu tak velký tlak, protože se obecně věří, že muži stárnou do krásy a vzhledu moudrého staříka, stará žena je ve spoustě oblastí lidského života zkrátka tabu.
Natálie Kocábová fakt, že ženy stárnou, zpracovávala celý minulý rok. “Moje máma říkala, že jakmile uhodí čtyřicítka, tak už to pak jde všechno rychle. Člověk by pro sebe měl asi udělat co nejvíce a pak to nechat být, protože s tím stejně nic neudělá a není dobré se na tom zaseknout,” řekla pro Kafe.cz k tomuto složitému tématu.
O stárnutí a multigeneračních vztazích nyní vzniká seriál Pád domu Kollerů, který vznikl podle scénáře Natálie Kocábové. Ten má být jakousi novodobou verzí legendárních Homolkových a diváci by se u něj měli hlavně zasmát. Autorka přiznala, že pro něj čerpala také ve svém osobním životě.