Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Naše zlatá Bára

Zdroj:

Všichni naši zlatí olympijští medailisté zasluhují obdiv. Ba zasluhují ho všichni, kteří domů přivezli jakýkoli kov. Oštěpařka Bára Špotáková (31) však dvojnásobný, protože v Londýně dokázala první místo obhájit z předchozích her v Pekingu.

V Londýně na ní ležela obrovská tíha odpovědnosti. Dokonce i ti z nás, které sport zpravidla obchází velkým obloukem, drželi ve čtvrtek 9. srpna české reprezentantce palce.

Nezklamala. Svými hody konkurentky výrazně předčila (1. Špotáková 69,55 m, 2. Obergföllová 65,16 m, 3. Stahlová 64,91 m).

Asi zkusím oštěp

Barbora Špotáková začínala s atletikou na základní škole v Jablonci nad Nisou. Po přestěhování do Prahy se během studia na sportovním gymnáziu věnovala především běhu přes překážky. Posléze se vrhla na sedmiboj.

Až během studijného pobytu v USA začala koketovat s myšlenkou, že hod oštěpem, disciplína, která nám přinesla v minulosti tolik radosti díky Daně Zátopkové a Janu Železnému, by mohl být to pravé.

V roce 2002 na ME ještě sbírala zkušenosti bez vidiny úspěchu. Jenže další dva roky zápolila se zdravotními problémy, včetně toho, že jí byl z holeně vyoperován nezhoubný nádor. Teprve v roce 2004 mohla začít naplno trénovat. První „velkou“ zlatou získala na univerziádě.

Následovaly další a roku 2008 památný triumf č. 1 na olympiádě v Pekingu, kde v posledním pokusu přehodila do té doby vedoucí Rusku Abakumovovou. Pár týdnů poté vytvořila na mítinku ve Stuttgartu světový rekord 72,28 m.

Do třetice?

V roce 2010 přešla do oštěpařské skupiny Jana Železného s tím, že vrcholem jejich společné práce bude londýnská olympiáda. Když bylo zřejmé, že svůj cíl splnila, přiběhla k tribuně s českým táborem, kde ji nejprve objal přítel Lukáš.

A pak se uklonila před usmívajícím se Janem Železným. Vyjádřila mu tak svůj vděk. „Je to největší oštěpařský guru,“ pravila posléze v jednom on-line rozhovoru. „Pro nás by se rozkrájel.“

Za čtyři roky v Rio de Janeiru by případnou další zlatou mohla vyrovnat Železného tři olympijská vítězství. „Já bych tomu klidně věřil. Ona to v sobě má,“ domnívá se trenér dvojnásobné olympijské vítězky.

Barbora Špotáková (31)

  • Narodila se 30. června 1981.
  • Z úspěchů: olympijská vítězka (2008, 2012), mistryně světa (2007), světová rekordmanka (72,28 m).
  • Sportovkyně ČR roku 2008.
  • Na České zemědělské univerzitě absolvovala fakultu agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.
  • První žena, která získala v Dukle Praha smlouvu jako profesionální voják.
  • Její přítel Lukáš je hasič.
  • Z nápojů dává přednost pivu.
  • Oblíbená skupina: Tři sestry.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky