Naďa Urbánková (80): Zahrála si v Na samotě u lesa, nikdo ji ale nepoznává

Naďa Urbánková a její život ve fotografiích
Naďa Urbánková a její život ve fotografiích

Naďa Urbánková kolem sebe šíří dobrou náladu, ale ne vždy jí bylo do smíchu. Vzpomínky na znásilnění, tři rozvody, finanční problémy a soudní tahanice umí odsunout, přesto jí občas doběhnou.

Zrodila se hvězda

V roce 1939 spatřila v novopacké porodnici světlo světa česká legenda a téměř renesanční umělkyně Naděžda Balabánová. Jako by nestačila přítěž doby, v jaké se narodila. Život sám jí připravil nespočet překážek, které sice dokázala časem překonat, ale jizvy zůstaly napořád. Jedním z nejhorších zážitků bylo znásilnění vlastním otcem. I když záhy po činu zemřel, zanechal ve své dceři "šrám", na jehož vytěsnění z mysli celý život nestačí.

Renesance v akci

Naďa Urbánková excelovala jako zpěvačka, herečka a později jako moderátorka. Hudební úspěchy jsou spojovány s divadlem Semafor a skupinou Country Beat. Pětkrát dokonce zabodovala v anketě Zlatý slavík, kde dosáhla na úplný vrchol. Svůj herecký talent předvedla v Ostře sledovaných vlacích, Skřiváncích na niti nebo Na samotě u lesa, kde byla v černé paruce a bez brýlí téměř k nepoznání.

Jiná

Právě brýle pro ni byly poznávacím znamením. Na začátku kariéry je vnímala jako omezení, které ji zbytečně vyčleňovalo, ale na radu starších a zkušenějších konkrétně tedy na radu Jiřího Suchého jim dala šanci a vyplatilo se. Nebála se tvarů, barev ani velikostí a nechala si dovážet extravagantní kousky ze zahraničí.

Naďa Urbánková

Třikrát a dost!

O talentu se nedalo pochybovat, se schopností vybrat si správného muže to bylo o poznání horší. Jako prvnímu podlehla pardubickému herci Karlu Urbánkovi, ale vzájemné neshody a životní nesoulad vedl k rychlému rozvodu. Druhý byl na mušce překladatel Jan Nemejovský. S ním má svou jedinou dceru. Jana Fabiánová je dnes po vzoru své matky úspěšnou zpěvačkou, herečkou a příležitostnou módní návrhářkou. Třetí manželství s dětským lékařem Josefem Havlíkem už dávno skončilo, ale v soudních záznamech je živé dodnes. Dlouhých sedmnáct let žili ve Švýcarsku a Urbánková přerušila úspěšnou kariéru, ale spory o peníze rozkmotřili pár tak moc, že se osočují ze zrad, loupeží a spiklenectví. Zpěvačka se místo dohadů sbalila a pokusila se v Čechách o comeback. Daří se.

Chatrné zdraví

Prevence dohnala Urbánkovou do ordinace praktického lékaře, ten ji však vyslal na menší kolečko po nemocnici. Na konci cesty byla nepříjemná diagnóza. Rakovinu prsu dokázala naštěstí včas zastavit. S úsměvem jde totiž všechno líp!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky