Když Naďa Konvalinková začala hrát v Městských divadlech pražských, netušila, jak moc osudová událost to pro ni je. Právě tam se totiž seznámila se svou osudovou láskou, budoucím manželem Oldřichem Kaiserem. 

Jiskra mezi nimi přeskočila na premiéře divadelní hry Mladý muž a bílá velryba, která se konala v Rokoku. Byla to prý láska na první pohled. Mladá dvojice se měla téměř nepřetržitě líbat celou noc a díky tomu se jim mezi kolegy brzy začalo přezdívat Romeo a Julie. 

Jak je ale známo, nejznámější milenci divadelního světa nedopadli vůbec dobře, a tak to nejspíš Naďu Konvalinkovou mělo varovat. Obavy si o ni dělala zejména její kolegyně Květa Fialová, která byla tehdy její velkou přítelkyní. “Naděnko, tohle není muž pro tebe,” kladla jí mnohokrát na srdce. 

Nedala na dobré rady kamarádky Květy Fialové

Všechno ale bylo marné. Starostlivé naléhání kamarádky zamilovanou herečku neodradilo. Poměrně brzy se tak konala svatba. Že to byla chyba, zjistila Naďa Konvalinková bohužel brzy. 

“Je pravda, že jsme spolu chodili a já jsem už tehdy věděla, že to není v pořádku. Rozešla jsem se s ním, ale stejně jsem si nemohla pomoci a znovu jsme se sešli. Ačkoli jsem měla zkušenost a už bych bývala měla vědět, že to jiné nebude, pořád jsem si naivně myslela, že se všechno zlepší,” řekla umělkyně webu Sedmička.

I přesto ale Oldřichu Kaiserovi, pro kterého měla opravdu velkou slabost, dávala stále nové a nové šance, přestože jí brzy začalo být jasné, že jejich soužití nebude vůbec jednoduché. Poté, co se jim narodila dcera Karolína, se totiž začínala stále častěji projevovat Kaiserova bouřlivá a bohémská povaha.

“Bohužel jsem se nepoučila a vzala si člověka, který se nikdy neměl ženit. To je člověk, jenž by měl žít sám, i když on žít sám neumí. Je to povaha, která bezpečí, jistotu a spolehnutí dát nemůže a neumí. Tenkrát jsem si to neuvědomovala. Byla jsem zamilovaná,” prozradila po letech ve své knize Rozpuštěné bolesti, kde se z nevydařeného manželství vypsala.

V opilosti tropil lumpárny

Největší starost jí tehdy dělal především příliš kladný vztah jejího muže k alkoholu. Ten způsoboval řadu nepříjemností nejen jemu samotnému, ale také jeho manželce i všem, s kým se setkával pracovně. 

Během natáčení filmu Non plus ultras například plnému ostravskému stadionu ukázal holý zadek poté, co se dostal do nálady. To se pochopitelně neobešlo bez pořádné ostudy.

V devadesátých letech se svou sestrou a Martinem Dejdarem provozoval vlastní kavárnu. Ta se ale dostala do finančních potíží, což značně zhoršilo vztahy s majitelem domu, ve kterém byl podnik v nájmu. Po jednom obzvlášť vyhroceném rozhovoru tak Oldřich Kaiser ve vzteku vymlátil výlohu pronajatých prostor odcizenou pouliční lampou. 

Do divadla chodil často pod parou ve stavu, kdy bylo zřejmé, že představení neodehraje. Často tak musela být jeho vystoupení zrušena, což z něj v očích režisérů nedělalo zrovna spolehlivého člověka. 

Donekonečna mu dávala další šance

Dlouhou dobu nad ním Naďa Konvalinková držela ochrannou ruku a stále doufala, že jednou přijde k rozumu. Ono prozření ale stále nepřicházelo, a tak se herečce stále více lidí divilo, proč tyto výstupy stále toleruje. 

Ona sama pro to má vysvětlení. “On je romantik, sám o sobě dětská duše, křehká a strašně zranitelná. Většina těch věcí, které provádí, si myslím, je jeho obrana. Po všech těch lumpárnách, které mi dělal, vlastně vždycky přišel čistý. A to říkám pořád. Dnes jsou to jiné věci, které ho deformují, ale v tom základě jsem nikdy nepotkala nikoho tak vnitřně čistého a opravdového. Navíc je s ním velká legrace. Humor nás vždycky strašně spojoval,” sdělila v knize otevřeně. 

Jednoho dne ale i její pohár trpělivosti přetekl. To když se opilý Oldřich Kaiser neměl k odchodu z baru Divadla Bez zábradlí a obtěžoval strážníka, který se mu pokusil domluvit. Rozvášněný herec mu skočil na záda a předstíral, že je klíště. Na místo byla přivolána hlídka, která ho byla nucena spacifikovat a umělec se poté ze svého stavu musel vyspat v cele. 

Alkohol jejich manželství zcela rozložil

Po pětadvaceti letech manželství, byl to rok 2005, Naďa Konvalinková konečně podala žádost o rozvod. A přestože Oldřicha Kaisera velmi milovala a dodnes s ním vychází dobře, kdyby mohla vrátit čas, podruhé by se za něj pravděpodobně neprovdala. 

“Asi bych si vedle sebe představovala někoho, kdo by byl víc nade mnou. Někoho moudřejšího a někoho laskavě chápajícího, než abych já byla pořád ta neuvěřitelně a nekonečně chápavá. Asi bych si to dnes hodně rozmyslela,” uzavřela smutnou životní kapitolu herečka.

Související články