Diskutujte: Máte rádi Xindlovské protestsongy?

Mohlo by vás zajímat: Xindl X a jeho čtyři soukromá NEJ

Ondro, jak jste na tom s kávou? Máte ji rád?
Mám, ale bohužel mi ji doktor zakázal, takže si ji moc často nedopřávám.

No a když už si ji tedy dopřejete, jakou máte rád?
Latté. A čím víc mléka, tím líp. Vlastně spíš jen mléko s příchutí kávy. Anebo rozpustnou kávu. Sice vím, že už to s kávou nemá moc společnýho, ale co naplat, když mi chutná.

Vybaví se vám ještě, kdy jste vůbec poprvé kávu ochutnal?
Tuším, že jako dítě jsem ji jednou chtěl ochutnat. Tak jsem si ji tajně připravil sám. Ale samozřejmě jsem nevěděl, jak na to. Takže potom, co jsem vypil toho turka zalitého studenou vodou, dal jsem si od kávy na dlouho pauzu.

Ještě předtím, než vám kávu lékař zakázal, byla pro vás coby scenáristu a skladatele dobrým povzbuzením?
V době, kdy jsme psali sitcom Comeback, tak jsme se kafem dopovali každé ráno. Vyvinuli jsme ještě zlepšovák – rozpouštěli jsme si nescafé v Coca-cole. Tento extrémně pěnivý nápoj vás totiž probere zaručeně! Ale už drahnou dobu to nedělám, protože jsem věkem a časem zjistil, že nejlépe se mi tvoří tzv. v „čistém“ stavu. Takže kafe, pivo nebo víno si dopřávám naopak, když chci relaxovat.

Zanedlouho vyjíždíte na své historicky první „moravské“ koncertní turné. Morava je spojována se slivovicí, dobrým vínem, čili dá se předpokládat, že v rámci těchto vašich pracovních výjezdů u vás bude probíhat „kávová absence“?
Myslím, že i na Moravě dám přednost kávě a víno a slivovici si spíš přivezu domů. Radši při koncertech nepiju. Je asi jednodušší vylézt před lidi, když si člověk před tím dá pár panáků, ale to už si pak neužívá radost z hraní, ale jen radost z chlastu. A to není ono.

Padla zmínka o Comebacku. Prozraďte nám, coby autor postav a scénáře, jaký charakter má tzv. na první dobrou postava, která se v seriálu či ve filmu neobejde bez kávy?
Chcete-li napsat vtipnou postavu, sitcomářský fígl je napsat si k té postavě nejprve její dobré a špatné vlastnosti - švary a nešvary, zkusit jich napsat co nejvíc a zkusit je udržet v rovnováze. Čili ta charakteristika by asi začínala: švar: rozumí kávě, nešvar: myslí si, že tím pádem rozumí i všemu ostatnímu, švar: umí vařit skvělou kávu, nešvar: dokud si ji nedá, není s ním k vydržení… To by asi platilo pro všechny takové postavy. S každým dalším švarem a nešvarem se ta postava zkonkrétňuje. Takže nelze napsat obecnou charakteristiku na všechny postavy, co potřebují kávu. Ale můžu jednu takovou vymyslet.

Zkuste to, prosím…
Takže: muž, 35 let, Alfréd, rozumí kávě, ale nerozumí ničemu jinému, vaří skvělou kávu, ale nikomu nedá ochutnat, je gurmán, ale kromě kávy neumí vařit, všude byl a všemu rozumí, ale zná to jen z knížek, je přesný a dochvilný, ale je to nesnesitelný pedant a puntičkář, má doma vždy uklizeno, ale pro svůj pořádek by pomalu zabíjel, je chytrý a vzdělaný, ale v běžném životě mu to k ničemu není, má vždy spoustu zajímavých historek a encyklopedických znalostí, ale říká je vždy tak povýšeně, že se s ním nikdo nechce bavit, miluje kočky, ale nesnáší psy. A právě se z jemu nepochopitelných příčin zamiloval do hlučné sousedky, co pije jenom rozpustnou kávu s mlékem, má psa, nemá žádné vzdělání, ale se svým rozumem přesto zvládá běžný život o poznání lépe než Alfréd. A sitcom může začít!

Kdy vás osobně nejvíce „přepadává“ múza? Ať už na skládání muziky, psaní textů či vymýšlení příběhů…
Nejčastěji, když to nejmíň čekám. Většinou když si řeknu, tak a teď zkusím dodělat tuhle rozpracovanou písničku, jako na potvoru dostanu nápad na úplně jinou píseň nebo na divadelní hru.

Xindl X a Karel Gott – netradiční spojení, společný duet. Nyní připravujete nové album, které ponese název Láska. Láska a Xindl X – to také přinejmenším trochu provokuje, protože spousta těch, kteří znají vaši tvorbu, si řekne, že „tohle“ k vám tak úplně nejde. Čím budete svým fanynkám a fanouškům v tomto směru oponovat? Změnil jste se? Dozrál?
Myslím, že stejně jako na předchozích dvou deskách se držím hesla „pomocí vtipných rýmů o vážných věcech“. Akorát tentokrát jsem si víc bral na paškál mezilidské vztahy. Nebyl to záměr, ale potom, co jsem měl většinu písní na desku složených, zjistil jsem, že jsou buď o lásce, nebo o touze po úspěchu. A v hodně z nich se to i protíná. Zjistil jsem, že jsem neplánovaně napsal tematickou desku, která je o tom, že každý z nás touží po lásce. A aby tu lásku získal, chce být úspěšný. A pro ten úspěch pak často neváhá tu lásku obětovat. Takže i přesto, že se deska jmenuje Láska, romantickou píseň mezi nimi vážně nečekejte a zase to bude jen samý protestsong.

A poslední otázka: Co uděláte každé ráno ihned po probuzení jako první?
Uvařím si čaj.

Vidíte, a já čekal, že mi odpovíte: Uvařím si hrnek rozpustné kávy s mlékem…

Tip Kafe.cz: poslěchněte si Xindlův duet s Karlem Gottem

Zdroj: Youtube