Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Muž týdne: Jiří Strach

Muž týdne: Jiří Strach
Muž týdne: Jiří Strach
Zdroj: Buc Film – Alan Pajer

Proč se nám líbí: Po sedmi letech točí svůj další celovečerní film Vrásky z lásky. A my tipujeme, že bude dobrý, protože první film, kterým se uvedl do kin, byla úžasná pohádka Anděl páně. Pro televizi ostatně natočil úspěšných filmů hned několik. Teď se mu povedlo přivést před kamery neuvěřitelnou dvojici: Jiřinu Bohdalovou a Radoslava Brzobohatého.

Diskutujte: Máte na Jiřího Stracha nějaké otázky? Předáme je...

Skoro dvacet let tvořili Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý ostře sledovaný pár českého filmu. Nejdřív partneři, pak manželé se v roce 1982 rozvedli a nechtěli jeden o druhém ani slyšet. I v rozhovorech se vyhýbali jakýmkoli zmínkám o společném životě.

  • Teď, kdy ona oslavila letos osmdesátku a jeho čeká osmdesátka příští rok v září, je vše zapomenuto. Čas zahojil nejhlubší rány a ti dva se společně sešli před kamerou režiséra Jiřího Stracha v komediální road movie Vrásky z lásky.

Muž týdne: Jiří Strach Muž týdne: Jiří Strach Zdroj: Buc Film – Alan Pajer

Příběh napsal talentovaný Marek Epstein a vypráví o o bývalém profesorovi na gymnáziu Otovi, který má slabost a nehynoucí obdiv pro hasnoucí hereckou hvězdu Janu. Oba ještě touží splnit si alespoň jeden ze svých životních snů, než bude definitivně pozdě na všechno.

Brzobohatý se s Bohdalovou seznámil roku 1963 při natáčení historického dramatu Hvězda zvaná Pelyněk. Před kamerou se sešli ještě mnohokrát, třeba v hudební komedii Dáma na kolejích nebo v retro krimi Pěnička a Paraplíčko, v seriálu F. L. Věk, ale naprosto nejlepším filmem, kde spolu hráli, bylo Kachyňovo drama Ucho, dokončené v roce 1969 a nadlouho „uložené u ledu“ v trezoru, kam ho coby „ideologicky nepřátelský“ zavřela tehdejší režimní mašinérie.
O chystaném filmu Vrásky z lásky, jehož exteriéry vznikají převážně v jižních Čechách, řekl jeho scenárista Marek Epstein:

  • „Všichni potřebujeme životní motivaci, vědomí smyslu, aby náš život měl nějakou cenu. Ve stáří se tato motivace hledá mnohem hůře. A náš hrdina Ota si na sklonku života touží splnit dávný sen o krásné herečce Janě. Před mnoha lety, když měl ještě dost elánu a sil a ona byla mladá a krásná, neodvážil se ji vyhledat. Teď Jana jeho nabízené gesto přijme, protože i ona se cítí být na konci. A společně prožijí dva dny na útěku. Krátký čas, který ale vrátí jejich životům ztracený smysl.“

Muž týdne: Jiří Strach Muž týdne: Jiří Strach Zdroj: Buc Film – Alan Pajer

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky