Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Muž týdne: Gerard Butler

Muž týdne: Gerard Butler
Muž týdne: Gerard Butler
Zdroj:
Prohlédněte si všechny fotografie (4)

Proč se nám líbí? Protože je to prototyp pořádného drsného chlapíla, ale hraje něžné sympaťáky v romantických komediích a herecké kolegyně si ho nemohou vynachválit za jeho smysl pro humor. Navíc je stále nezadaný! Teď ho od 12. ledna můžeme vidět v premiéře nového dramatu o ochránci afrických sirotků Kazatel Kalašnikov.

Pokud byste chtěli být svědky hercovy proměny ze surového drogového dealera v odhodlaného bojovníka proti dětskému utrpení, připravte se na to, že nejde o podívanou pro útlocitné duše. Film slavného režiséra Marca Forstera Kazatel Kalašnikov totiž vznikl na základě skutečných událostí odehrávajících se ve válkou zmítaném Súdánu a Butler v něm ztvárňuje rozporuplnou postavu Sama Childerse, zakladatele humanitární organizace Angels of East Africa.

190 cm mužné krásy

I když si tenhle dvaačtyřicetiletý Skot udělal jméno hlavně díky drsným akčním podívaným, jako byl Beowulf: Král barbarů nebo 300: Bitva u Thermopyl, do ženských srdcí se zapsal jednoznačně zásluhou svých sympaťáků v romantických komediích jako P. S. Miluji tě (nedávno jsme mohli vidět na obrazovkách), v níž ženy všeho věku okouzlil v roli atraktivního, nespoutaného Gerryho, který tak hluboce miluje svou ženu v podání Hilary Swank, že jí pomůže překonat zármutek ze své smrti. Image romantického hrdiny potvrdil coby sukničkář a zdánlivý cynik Mike z romantické komedie Chceš mě, chci tě, kde byl zamilovaný do Katherine Heigel, zatímco v akční romanci Exmanželka za odměnu byla jeho partnerkou Jennifer Aniston.

V lásku nemá důvěru

Zajímavé je, že ať byla jeho hereckou kolegyní ta či ona kráska, vždycky se začalo spekulovat o jejich milostném vztahu mimo plátno. A nikdy se takový románek doopravdy nepotvrdil, takže vlastně Gerard Butler nikdy nepředvedl veřejnosti nějakou svoji stálejší partnerku. Což vedlo i k zlovolným spekulacím, že se mu líbí víc příslušníci stejného pohlaví. To se ovšem vymstilo redaktorům bulvárního plátku The Sun, kteří Butlera označili za homosexuála, on je žaloval a soud vyhrál. Sám herec vysvětluje svou nedůvěru k partnerskému soužití špatnými zkušenostmi z rozvráceného manželství svých rodičů a také tím, že se zatím chce intenzivně věnovat práci a na založení rodiny má ještě dost času.

Svaly jako vstupenka ke kariéře

Poprvé si Gerard Butler stoupnul před filmovou kameru před čtrnácti lety. To dostal malou roličku v bondovce Zítřek nikdy neumírá. Pak natočil víc jak desítku filmů, než na sebe upoutal pozornost v titulní roli historického dramatu Attila. Nebylo to bůhvíjaké dílo, ale svalnatý urostlý Skot v roli hunského vojevůdce se divákům i producentům zalíbil a začal se stále častěji objevovat ve velkých spektáklech. Byl mužnou oporou hvězdné Angeliny Jolie v akční sci-fi Lara Croft-Tomb Rider, dojímal i děsil diváky coby tajemný Anděl hudby v muzikálovém dramatu Fantom opery. Vrcholnou kreací jeho akčních eskapád byla hlavní postava v historickém velkofilmu 300: Bitva u Thermopyl, v němž si coby odvážný spartský král Leonidas vybojoval definitivně své místo na světovém hereckém Olympu a také v ženských srdcích.

Zpívající právník

Možná nechybělo mnoho a Gerard Butler mohl být advokátem. Rodák z Glasgow, který dětství a dospívání prožil v malém skotském městečku Paisley, totiž vystudoval práva a dokonce se už zaučoval v právnické kanceláři jako koncipient. Po večerech zpíval v barech se svou rockovou kapelou Speed. Zřejmě mu divoký noční život přirostl k srdci, neboť ho kvůli problémům s kouřením marihuany a s nadměrným požíváním alkoholu z právnické firmy vyhodili. A protože v té době měl už nějaké kontakty v divadelní branži, rozhodl se právničinu pustit k vodě a pokusit se o štěstí v herecké branži. Když v roce 1997 dostal menší roli v historickém dramatu Paní Brownová, jeho herecká hvězda, britská herečka Judi Dench, v něm okamžitě odhalila velký talent a prorokovala mu skvělou kariéru. Dnes si opravdu z nabídek vybírá, jen v tomto roce ho čekají čtyři hlavní role ve snímcích různých žánrů, kde se budou těšit z jeho mužné přitažlivosti hvězdné kolegyně jako Uma Thurman, Jessica Biel, Catherine Zeta-Jones, Elisabeth Shue, Naomi Watts či Kate Winslet. 

Tip Kafe.cz: Podívejte se na ukázku z filmu Kazatel Kalašnikov, který můžete od 12. ledna vidět v našich kinech

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky