Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Malá mořská víla: Jediná negativní role Libušky Šafránkové

Zdroj: Profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (22)

Ať už jste fanouškem kreslené klasiky od Disneyho, nebo té staré české, mořské panny jsou zkrátka úchvatné v jakékoli podobě. Jsou zajímavé, nezvyklé, záhadné a prý neexistují. Ať už je pravda jakákoli, ve filmech jsou možské panny oblíbeným motivem a my vám ukážeme deset těch nej. 

Nejrealističtější: Ondine (2009)
Kdyby se doopravdy měl zrodit křehký vztah mezi člověkem a mořskou pannou, možná by to probíhalo právě tak jako ve filmu Ondine, v němž si hlavní role zahráli Colin Farrell a Alicja Bachleda. On je zahořklý samotářský rybář, opatrující nemocnou dcerku, ona bytost neznámého původu, která se jednoho dne chytí do jeho sítí. Chvíli to trvá, než si navzájem začnou důvěřovat.

Nejromantičtější: Žbluňk! (1984)
Když Tom Hanks ještě nebyl univerzálním americkým magnetem na Oscary a stamilionové tržby, když byl teprve začínajícím a úplně neznámým, sympaticky nesmělým mladíkem, natočil tuhle zvláštní romantickou komedii v pohádkovém balení. Jeho hrdina jako malý chlapec skočí přes palubu lodi a pod hladinou se setká s plavovlasou holčičkou, která je pod vodou jako doma. Vlastně ne, ona je tam opravdu doma! V dospělosti se oba hrdinové setkávají znovu. Jenže vodomilná blondýnka (Daryl Hannah) se musí za mužem svého srdce vydat do ulic New Yorku. Podobně jako Andersenova Malá mořská víla to na suchu nemá zrovna jednoduché.

Nejtajuplnější: Žena ve vodě (2006)
Hrdiny tohoto filmu z dílny mistra tajuplných příběhů a netradičních hororů M. Night Shyamalana jsou obyvatelé jednoho laciného, poněkud sešlého činžáku, jehož jediným trumfem na trhu s realitami je bazén na dvorku. Domovník jednoho dne zjistí, že ve vodních šachtách pod bazénem žije krásná a křehká vodní nymfa Story, které zlé bytosti temnot brání v návratu do jejího mytického světa. Ne nadarmo se víla jmenuje Story - tedy Příběh nebo Pohádka: každý z obyvatel domu totiž díky ní najde ve svém obyčejném životě velký pohádkový úkol.

Nejveselejší: Malá mořská víla (1989)
Disneyho továrna na kreslené sny se v roce 1989 chopila slavné pohádky Hanse Christiana Andersena. Snažila se ji přenést na plátno pokud možno v neporušeném stavu, jenže to mělo háček: Andersenova Malá mořská víla totiž končí smutně, dokonce téměř tragicky, což je v Disneyho pestrobarevném světě nemyslitelná věc. A tak se klasická pohádka proměnila ve svižnou podívanou plnou písniček (film vyhrál Oscara za nejlepší hudbu a nejlepší píseň) a žertovných zvířátek (krab, racek a modrožlutá rybka). Pochopitelně nechybí happyend, takže víla Ariel, místo aby se rozplynula v mořskou pěnu, se šťastně provdá za prince Erika.

Nejautentičtější: Malá mořská víla (1976) - česká
Z celé naší hitparády mořských panen je právě ta česká, od režiséra Karla Kachyni, patrně nejblíž slavné a smutné pohádce Hanse Christiana Andersena. Hlavní roli mořské víly, která kvůli lásce k pozemskému princi obětuje svůj hlas i svůj život, si zahrála Miroslava Šafránková. Její slavnější sestra Libuše se objevila - poněkud netradičně - v nesympatické roli její sokyně, cizí princezny. (Fyzická podobnost obou dívek ostatně jen podtrhla fakt, že princ se rozhoduje spíš mezi dvěma světy či mezi dvěma principy než mezi dvěma skutečnými ženami.) Ve filmu se objevily na svou dobu velmi efektní triky a natáčelo se v působivé lokalitě Prachovských skal.

Nejsmutnější: Malá mořská víla (1976) - ruská
Ve stejném roce jako Kachyňova Malá mořská víla vznikla stejnojmenná pohádka také v Sovětském svazu. Pokud chcete za sychravého večera uronit u obrazovky slzu, neváhejte a pořiďte si ji na DVD. Ruská Malá mořská víla (v originále Rusaločka) s mladičkou Viktorií Novikovovou v hlavní roli je dokonce ještě melancholičtější a tragičtější než Andersenův originál. Půvabná Rusalka v něm nejenže nezíská lásku milovaného prince, ale navíc je veřejně lynčována a nakonec se zachrání jen díky tomu, že za ni obětuje svůj život bohémský kejklíř. Mimochodem, princ také nedopadne dost dobře. Přízrak Rusalky ho totiž bude strašit po celý zbytek života...

Nejexotičtější: Ponyo (2008)
Japonská variace na Malou mořskou vílu pochází z dílny slavného režiséra animovaných pohádek Hayaa Miyazakiho, autora legendárních filmů Cesta do fantazie nebo Zámek v oblacích. I tentokrát je hrdinkou dívka z hlubin, která se zamiluje do pozemšťana. Její podmořský otec ovšem není z pochopitelných důvodů příliš nadšen... Hlavním lákadlem je okouzlující výtvarné pojetí v duchu japonského žánru anime.

Nejpubertálnější: H20 - Stačí přidat vodu (od 2006)
Zkombinujte Malou mořskou vílu a Beverly Hills 90210 - a vyjde vám teenagerský fenomén zvaný H20: Stačí přidat vodu. Hrdinkami tohoto seriálu z produkce kanálu Disney Channel jsou tři dospívající děvčata na pomezí dvou světů: do deseti vteřin poté, co se namočí, se totiž promění v mořské panny. Mezitím ale vedou úplně normální život amerických teenagerů na střední škole (na kterém, mimochodem, zas tak moc normálního vlastně není).

Nejumělohmotnější: Barbie mořská víla (2006)
Téměř hodinu a půl trvající podívaná na animované barbíny s mořskými ocasy se dá vystát pouze v případě, že vám je méně než sedm let - anebo když své smysly utlumíte větší dávkou alkoholu. Jedno se ovšem musí filmu Barbie mořská víla přiznat: je velmi feministicky uvědomělý. Hlavní hrdinka, mořská víla Nori, a její kamarádka, květinová víla Erina, se v něm totiž vydávají na cestu zachránit mořského prince Nalu ze spárů zlé čarodějnice Laverny... Barbíny zkrátka berou akci do svých rukou.

V rodinném balení: Mořské panny (1990)
I když v tomhle filmu nenajdete žádnou "opravdovou" mořskou pannu s rybím ocasem, na náš seznam jsme ho zařadili proto, že trojici hlavních hrdinek se prostě nedá odolat. Zpěvačka Cher si v něm zahrála promiskuitní matku dvou černovlasých dcer (v podání Winony Ryder a tehdy osmileté Christiny Ricci). Pokaždé, když se jí začne milostný život hroutit pod rukama, řeší to tak, že se i s dcerami prostě přestěhuje do jiného města - což se stává přibližně jednou až dvakrát do roka. Jedinou "mořskou vílou" v tomto filmu je Christina Ricci (ještě předtím, než ji proslavila Addamsova rodina) coby malá plavkyně, která se snaží překonat světový rekord v zadržování dechu pod vodou.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU