Stodvaačtyřicetkrát zakroužit obručí kolem pasu dokázala Michelle Obama (45) na zahradě Bílého domu během dětské slavnosti propagující cvičení a zdravou výživu. Znovu tak upozornila na fakt, že "profese" první dámy dostala v jejím pojetí zcela nový, unikátní styl. Namísto upjatých státnických večeří a přísně střežených akcí pro V.I.P. míří na čerstvý vzduch a mezi lidi.

Její příznivci obdivují také její neotřelý styl oblékání, mixující kousky od světově proslulých návrhářů s hadříky z levnějších řetězců. Coby módní inspirátorku ji nyní oslavuje také obrazová publikace Mrs O: The Face of Fashion Democracy. Kniha vychází z internetového blogu Mrs. O, (mrs-o.org), který se věnuje výhradně detailnímu sledování Michelle a jejích outfitů. "Zaujalo mě, že tahle dynamická, úspěšná dáma si troufá nosit tak výrazně ženské oblečení," říká zakladatelka blogu Mary Tomer. "Klidně si na sebe vezme sériový kousek za pár korun a snaží se naopak do světa vysoké módy uvádět mladé zajímavé návrháře. Ve světě vysoké politiky je to opravdu nevídané, jen si vzpomeňte na všechny ty dosavadní upjaté kostýmky." Mary Tomer je přesvědčena, že význam stylu, který Michelle Obama zavedla, přesahuje hranice módního světa.

Ale i kdyby tomu tak nebylo, uvnitř světa módy je její vliv nyní srovnatelný s legendární módní ikonou Kate Moss. Když si například do televizní talkshow na sebe vzala černobílé šaty značky Donna Ricco za 148 dolarů, po celých Spojených státech se po nich do 48 hodin doslova zaprášilo.

Znalci oceňují, že její styl není výstřední, zůstává adekvátní jejímu postavení první dámy, současně si však uchovává dávku kreativity, která ji činí zajímavou. A shodují se, že vedle Jackie Kennedy je jedinou módní ikonou mezi manželkami amerických prezidentů.

Opatrná hráčka

Někdy je jí ovšem vyčítáno, že zatímco její oblékání kreativně porušuje pravidla a posouvá hranice, ve všem ostatním se chová jako kterákoli její předchůdkyně v Bílém domě. Možná je to ale jen tím, že – stejně jako v případě jejího manžela – provázela její příchod až příliš vysoko nastavená očekávání. Michelle navíc neslíbila nic, co by během prvního roku v Bílém domě nesplnila: otevřela jeho dveře místním obyvatelům, kteří se zde mohou účastnit jazzových večerů, doprovázela prezidenta na třech velkých zahraničních cestách, angažovala se v kampani svého rodného města Chicaga, které (nakonec bezvýsledně) usilovalo stát se dějištěm olympijských her v roce 2016.

A pokud je ve vlastních aktivitách přece jen trochu zdrženlivá, pak je to proto, že se chce vystříhat některých chyb svých předchůdkyň, především pak Hillary Clinton, která se po manželově boku prosazovala až příliš. “Myslím, že se jen velmi pečlivě rozmýšlí, kde vztyčí svou vlajku,” uvažuje jeden z jejích důvěrných spolupracovníků. “Veřejnou image máte jen jednu a jediný chybný krok vám ji může zničit. Myslím, že Michelle si dává velmi dobrý pozor, aby se vyhnula cestě Hillary Clinton. Jako Afroameričanka by za to sklidila daleko palčivější kritiku.” I tahle opatrnost – i když nejenom ona - je nejspíš důvodem, proč její popularita za poslední rok poklesla o pouhých pět %(zatímco jejímu manželovi spadla o celých osmnáct procentních bodů).