Jedno známé rčení říká, že neexistují ošklivé ženy, pouze takové, které se špatně oblékly. Je na tom velký kus pravdy, který se obzvlášť ukazuje v pozdějším věku. Zatímco mládí snese vše a nešťastně zvolený outfit tolik škody neudělá, s přibývajícími křížky na krku je potřeba oblékání věnovat více pozornosti.

To ostatně potvrzují také mnohé celebrity, které si zachovávají šarm i přes to, že šedesátku už dávno oslavily. “Já stárnutí přijímám a beru to tak, že ve svém věku už určité oblečení nosit nemůžu. Že se mi třeba líbí, ale už bych se v něm necítila. Mám určitou výhody, co se týká genetiky, protože moje maminka vypadala výborně do poslední chvíle. Ale nakonec je stejně důležitější než to, jak ve vysokém věku vypadáte, to v jaké jste kondici, jak vám zdraví dovoluje žít,” uvedla pro magazín i60.cz zpěvačka Marie Rottrová, která je rozhodně příkladem dobře udržované dámy. 

Střihy oblečení, které vám neudělají dobrou službu

Co se oblečení týká, je vhodné pozornost věnovat například délce sukně. Vyšší věk neznamená, že je potřeba změnit módní styl, stačí ho pouze uzpůsobit. Je v pořádku si obléknout například koženou sukni, pokud jste jí věrná po celý život, délka do půli stehen ale již nebude to pravé ořechové. Stejně tak midi a maxi sukně mohou léta přidávat. Sukní ke kolenům ale rozhodně nic nepokazíte. 

Zrovna tak se hodí vyhnout se svetrům a kardiganům na knoflíky. Evokují totiž dojem roztomilé stařenky z obalu bylinkového čaje, a tak pravděpodobně působit nechcete. Když už takový kousek chcete vynést, nechejte jej raději rozepnutý. Objemné svetry zase doplňte opaskem, abyste se vyhnuly dojmu oblečeného pytle. Svetry také nedoplňujte perlovým náhrdelníkem, protože se jedná o snad největší módní kliše, které budí dojem postarší tety. 

Barvy dámám v nejlepších letech sluší

Pozornost věnujte také barvám. Vyhněte se outfitům, které vás od hlavy až k patě zahalí do černé. Co v mladším věku působí záhadně a sexy, ve věku vyšším vypadá až příliš tvrdě. Pokud takový model přesto chcete obléknout, doplňte jej barevným módním doplňkem, případně zvolte top s hlubším dekoltem, abyste neměla černou příliš blízko obličeje. Absolutní ne jsou proto černé roláky.

Že obličeji sluší barvy, ví moc dobře herečka Simona Stašová. Teprve po čtyřicítce totiž začala nosit vlasy v ohnivě červené barvě, které jí velmi sluší a její tvář rozzáří. Na starších fotografiích před touto změnou působí výrazně více mdle, čehož si je sama dobře vědoma. “Věk se teď prodlužuje dokonalejší medicínou a tím, že se v těle vyměňují součástky jako v autě. Díky tomu tak nějak cítím, že jsem teprve na konci středního věku. Nevím, kolik let si to ještě myslet budu, ale zatím si říkám, že jsem nejmladší ze starých nebo nejstarší ze středních. Každopádně bych se do doby, kdy mi bylo třicet, vrátit nechtěla. To jsem se sobě moc nelíbila,” prozradila pro magazín i60.cz.

Méně je často více

Další věcí, která dokáže divy, je správně dávkovat ukazování kůže. Tílka a topy bez rukávů jsou sice šik, na druhou stranu jsou to ale často právě ruce, které prozradí skutečný věk ženy. Kůže může být povislá a paže méně pevné, a tak se často vyplatí alespoň jejich horní část zahalit. Nezapomínejte také na pravidelný pohyb, který může tento nepříznivý vývoj alespoň trochu zvrátit nebo zpomalit. 

O zdravém životním stylu hodně ví zpěvačka Petra Černocká, která právě na tuto složku svého života velmi dbá, což jí přináší kýžené ovoce v podobě skvělé kondice a mladistvého vzhledu. “Vrásky samozřejmě na čele mám, proto nosím ofinu. To mě nevzrušuje. Horší je, že celkově cítím, že ubývají síly. Ale mám vyzkoušeno, že na to platí následující: hodně chodit, pracovat na zahrádce, méně jíst. Ale úplně nejdůležitější je držet si smysl pro humor a nad stárnutím přemýšlet co nejméně,” popsala ve zkratce svou životní filozofii.

Související články