Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kultovní snímek Mission Impossible: Proč si musel Tom Cruise dávat mince do bot?

Tom Cruise
Tom Cruise
Zdroj: Profimedia
Tom Cruise

Kdo by neznal legendární velkofilm Mission Impossible, který se z velké části natáčel v Praze a hlavní roli si v něm střihl sympaťák Tom Cruise. Vzhledem k tomu, že k realizaci došlo ještě v 90. letech a pro Čechy to bylo něco nového, jednalo se o pořádnou jízdu, na kterou pamětníci jen tak nezapomenou.

Film vypráví o speciálním špionážním týmu pod vedením Jima Philpse, který odletí do Prahy, kde sovětský agent Golicin chystá krádež seznamu tajných agentů z americké ambasády. Mají ho zadržet. Bohužel se však stanou obětí atentátu a přežije pouze mladý Ethan Hunt v podání Toma Cruise.

Pro Českou republiku se jednalo o velkou událost. Nejen, že u nás dlouhý čas pobývala hvězda světového formátu, ale navíc se zde točil velkofilm, jaký naše zemička ještě neviděla. Na natáčení se také důkladně připravovala.

Kvůli natáčení byla na Staromáku vybudována fiktivní restaurace

Na Staroměstském náměstí kvůli tomu například vznikla prosklená restaurace plná akvárií, která ve filmu vybouchla. Cruise tak opravdu utíkal před valící se vodou a jeden ze střepů ho reálně zasáhl do nohy. Zranění však nebylo vážné, tudíž se natáčení nemuselo přerušovat.

Problémy ale byly s placením. Filmaři si totiž mysleli, že půl miliónu za natáčecí den v Lichtenštejnském paláci je příliš a nechtěli to akceptovat. Dokonce se vyjádřili, že jsme se přesunuli z komunismu přímo do šíleného kapitalismu.

To taková společnost Apple neměla problém zaplatit patnáct miliónů dolarů za propagaci své značky, vznikly tak i reklamy se záběry přímo z filmu. Zboží se pak prodávalo o sto šest. 

Tom si musel do bot dávat mince kvůli rovnováze

Ve scéně, kdy se Tom spouští ze stropu ve střežené místnosti, si musel dát do bot mince, aby udržel rovnováhu. Když je neměl, dotýkal se hlavou země.

Toma Cruise však Praha nezaujala a dokonce varoval ostatní filmaře, aby sem nejezdili natáčet, protože je ošklivá.

V České republice se natáčelo v Praze na Smíchově, v budově MeetFactory, na Novém Městě, v Bubenči, Pštrossově a Vojtěšské ulici, na Hradčanech, Pražském hradě, Vyšehradě, v Kozí a Haštalské ulici, u Cihelné brány, na Starém Městě, Mánesově mostě. Také se však štáb přesunul do Mladé Boleslavi, kde se ve filmu objevily prostory bývalé věznice. První díl se natáčel od 13. března do 30. září 1995.

Film měl rozpočet 80 miliónů dolarů a vydělal neuvěřitelných 457 miliónů dolarů, přesto byl nominován na anticenu Zlatá malina.

Zdroj: moviefone.com

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky