Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Žije ve stínu sestry: Miroslava Šafránková ale Libušce slávu nikdy nezáviděla

Libuše Šafránková a Miroslava Šafránková
Libuše Šafránková a Miroslava Šafránková
Zdroj: Profimedia.cz
Libuše Šafránková a Miroslava Šafránková

Když se vysloví příjmení Šafránková, mnozí si ihned vybaví Popelku Libušku Šafránkovou. Často se však zapomíná na její sestru Miroslavu, která vždy žila ve stínu své sestry. Vrásky na čele jí to ale nikdy nedělalo. Přestože si rovněž vyzkoušela profesi herečky, její cesta se nakonec vydala úplně jiným směrem…

Celá rodina Šafránkových byla umělecky založená, dcery Libuše a Miroslava tak měly již od útlého dětství ke kultuře velmi blízko. Libuščina mladší sestra ztvárnila svou první filmovou roli v roce 1973 ve filmu Přijela k nám pouť. Následně se objevila ve filmu Robinsonka. Vyzkoušela si i několik dalších rolí, ale takové slávy, jaké se těšila její starší sestra, se nikdy nedočkala. A vlastně jí to ani nevadilo, jak píše web NašeHvězdy.cz.

Životní role

Do srdcí všech diváků se zapsala až rolí Borůvky z filmu Jak svět přichází o básníky, kde si zahrála lásku studenta Štěpánka, ztvárněného hercem Pavlem Křížem. Chemie mezi nimi fungovala natolik, že mnozí kolegové i přátelé dokonce dvojici přáli, aby jejich filmový románek přesáhl do skutečnosti. To se ale nikdy nestalo. 

Miroslava Šafránková stála na vrcholu herecké kariéry v sedmdesátých letech, kdy ztvárnila mnoho rolí. Žádná z nich však nebyla natolik výrazná, aby herečku vytáhla mezi absolutní hvězdy. Nakonec rozjíždějící se kariéru přerušilo studium a odjezd do zahraničí. 

Útěk ze země a Arabela

Miroslava Šafránková se odstěhovala do západního Německa, kde začala studovat na ekonomické fakultě v Mohuči. Tam také získala bakalářský titul. V Německu nějakou dobu zůstala i po studiích, neboť se tam také vdala. Po čase získala roli v seriálu Arabela se vrací, která ji zavedla zpět do Československa. Mezitím žila tři roky v Mexiku. 

Z exotické země se však vrátila bez manžela, zanedlouho nato si ale našla jinou lásku, překladatele Miroslava Drozdu. 

Konec herectví

Po natáčení Arabely se herečce stále hrnuly nejrůznější nabídky do filmů a seriálů, které ovšem Miroslava Šafránková odmítala. Herectví jí zkrátka k srdci nepřirostlo. Hrát už nechtěla a s manželem se radši věnovali svým zájmům. Založili si tiskovou agenturu a věnovali se překládání knih. 

Když se pak Miroslava v roce 2013 objevila po boku své slavnější sestry Libušky, novináři se ihned ptali, zda neplánuje návrat k herectví. Otázce se však někdejší herečka jen vysmála. Showbyznys prý nikdy nebyl pro ni a necítila se v něm dobře. Své sestře však vždy byla velkou oporou a v plnění jejích snů ji naprosto podporovala. Často se vedly spekulace o tom, jestli Miroslava na svou sestru kvůli jejím úspěchům nežárlila. Obě však tyto domněnky vyvrátily. Byly si prý oporou, ne konkurencí.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky