Miroslava Pleštilová patřila v 80. letech mezi herecké hvězdy českého filmu. Puberťáci si přáli mít ji za přítelkyni a dívky jí záviděly krásu a něžnost. Nakonec se ale herečka rozhodla pověsit povolání herečky na hřebík a stáhla se z veřejného života.

Miroslava se narodila v Liberci do pivovarnické rodiny. Ji ale zlatavý mok nikdy nezajímal a už od malička tíhla k umění. Chodila na hodiny klavíru, baletu a do dramatického souboru. O jejím talentu svědčí fakt, že byla přijata na DAMU na první pokus a na škole patřila mezi nejobsazovanější studentky.

S bývalým spolužákem z DAMU má dva syny

Ve škole potkala i svou osudovou lásku, herce a dabéra Aleše Procházku. Po studiích se vzali a narodili se jim dva synové, Aleš a Zdeněk. Aleš se věnuje modernímu tanci a také vystudoval filozofickou fakultu. Zdeněk studuje filmovou školu a baví ho zvučit. Jak už to dle vzhledu na první pohled vypadá, Mirka preferovala u synů výchovu jemnou a nekřičela. Tatínek byl o něco přísnější.

Nakonec se však Pleštilová rozhodla pověsit kariéru úspěšné herečky, která šla v 80. letech z role do role, na hřebík a plně se věnovat rodině. Po revoluci si sice ještě zahrála ve filmu Obecná škola neprůbojnou učitelku Plecitou a pak se objevila v seriálu Svatby v Benátkách, ale to bylo vše.

„Každá herečka stojí v životě před různými dilematy. Třeba kdy vlastně mít dítě. Neváhala jsem ale ani chvíli. Když to přišlo, mělo divadlo smůlu. I když ho mám ráda, na prvním místě je rodina,“ řekla herečka pro Blesk.

I přes svůj věk vypadá skvěle a mladistvě

Kromě výchovy synů se herečka našla v dabingu. Kromě jiných namluvila například hrošici Glorii v oblíbené pohádce Madagaskar. Od roku 2006 také vyučuje na DAMU a hraje v několika představeních v Divadle Na Jezerce.

I přes svůj věk vypadá neustále skvěle a jak sama říká, nijak tomu nepomáhá, občas ji to dokonce štve.

„Nechci být pro studenty něco jako kamarádka, to většinou nedělá dobrotu. Navíc jsem už ve věku jejich rodičů, i když na to nevypadám. Už dvakrát se mi stalo, že po mně chtěli zaměstnanci DAMU ukázat index,“ prozradila v pořadu Všechnopárty.