Oblíbený herec se narodil v Třebíči, která mu již před několika lety přidělila čestné občanství. V dětství se ale několikrát stěhoval, žil s rodiči nějaký čas ve Znojmě a poté i v Brně. 

Jeho otec ho držel velmi zkrátka, protože si na dobrém vychování zakládal. Čas od času tak malému Mirkovi přistála “jedna za uši”. Tehdy se pro to samozřejmě zlobil, s odstupem času ale uznal, že v některých situacích se svému tatínkovi dnes vlastně vůbec nediví.

Maminka ale tatínkovu drsnou povahu vyvažovala. Ráda pečovala o teplo rodinného krbu a byla prý velmi hodná. Dohromady tvořili jednu šťastnou a harmonickou rodinu, která Miroslavu Donutilovi dala do života dobrý základ.

S tatínkem se hádal kvůli politice

Bylo ale přece jen jedno téma, kvůli kterému bylo u nich doma dusno, a to zvlášť v době hercova dospívání. Pan Donutil starší byl totiž členem komunistické strany, což se jeho synovi vůbec nelíbilo. Po roce 1986 ale nakonec změnil na politiku názor, a tak se se synem udobřili. 

Dnes Miroslav Donutil podle svých slov raději vzpomíná na ty hezké chvíle, kterých bylo pochopitelně víc. Patří mezi ně mimo jiné okamžiky, kdy s otcem jako chlapec vyrážel na ryby.

Po tatínkovi a dědečkovi zdědil Miroslav Donutil vypravěčský talent. Po mamince zase nadšení pro divadlo, neboť byla nadšená členka ochotnického divadla. Jako středoškolák jejího příkladu budoucí legendární umělec následoval a sám se stal ochotníkem. 

Herectví vystudoval v Brně

V maturitním ročníku gymnázia musel dělat reparát z francouzštiny a ruštiny. Proto usoudil, že na jazyky ho opravdu neužije a rozhodl se, že zkusí štěstí při přijímacích zkouškách na hereckou školu.

Na JAMU se poté skutečně dostal a strávil proto svá vysokoškolská léta v Brně. Na tuto životní etapu vzpomíná Miroslav Donutil velmi rád. Mezi spolužáky si rychle našel řadu přátel, se kterými si užil spoustu zábavy.

Již jako student začal hrát v divadle Husa na provázku, kde po úspěšném dokončení školy získal své první stálé angažmá. Souboru poté zůstal věrný dlouhých sedmnáct let. Jako mladý a nadaný herec, který byl navíc pohledný, si rychle získal srdce divaček. Měl velké množství fanynek, ale on měl od začátku oči pouze pro jednu jedinou dívku.

Na mladičké Zuzaně, které bylo tehdy pouze osmnáct let, ho prý napoprvé zaujaly hlavně oči. Jak sám říká, věří na lásku na první pohled. Ta jeho mu tehdy vyšla. “Náš první pohled byl natolik intenzivní, že nás vrhnul do víru lásky, a láska nám vydržela dodnes,“  zavzpomínal Miroslav Donutil po letech. 

Jednoho dne se neplánovaně mladý Miroslav dostal na večírek. Když už tam byl, rozhodl se, že zahraje na kytaru a pro obveselení celé společnosti také zazpívá. Mezi hosty byla právě Zuzana. Tehdy tam byla s jiným chlapcem, se kterým se ale scházela teprve krátce. Protože se mladému herci zalíbila a zdálo se, že jiskra přeskočila oboustranně, využil okamžiku, kdy se její nápadník vzdálil. Prohodil s ní pár slov a pozval ji na rande.

Na zmíněnou schůzku poté Miroslav Donutil dorazil s hodinovým zpožděním. Měl ale štěstí, protože se jim i tak podařilo setkat. Již od prvního okamžiku těm dvěma bylo jasné, že jsou si zkrátka souzeni. To ostatně po pouhém půl roce stvrdili svatbou.

Láska jim dodnes kvete

Manželé jsou spolu dodnes. V den výročí Miroslav Donutil stále nosí manželce konvalinky, které má velmi ráda a které byly také součástí její svatební kytice. Jsou spolu velmi šťastní a láska je neopustila ani po letech. 

Pár má spolu dva syny. Starší Tomáš je IT odborník a vlastní reklamní studio. Mladší Martin se po vzoru svého tatínka stal rovněž hercem. Stejně jako on začínal v brněnském divadle Husa na provázku a i přes to, že je velmi mladý, má slibně rozjetou kariéru.

Zdroje: Čti doma, Dotyk

Související články