Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Meky válcuje kina: Podle Žbirky to může být i tím, že mladí nevědí, na co jdou

Zdroj: profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Kina právě válcuje dokument o Miroslavu Žbirkovi, kterému nikdo neřekne jinak než Meky. Ostatně tak se film jmenuje. Snímek mapuje jeho cestu a postupné budování kariéry, a to rozhodně stojí za zhlédnutí. Poznáte ho totiž z úplně jiné stránky.

„Člověk se nerad vrací ke špatným zážitkům a pocitům, většinou si chce pamatovat to dobré, alespoň já to tak mám. Ve filmu je to panem režisérem Šafránkem velmi citlivě naznačené a zpracované. Jsem mu vděčný, že byl naladěný na mou strunu a nešel do nějakých bulvárních výpovědí,“ přiznává Miro Žbirka pro Týdeník Rozhlas.

Karel Šíp nedávno ve svém pořadu Všechnopárty, ve kterém byl hostem právě Miroslav Žbirka, popsal vtipnou situaci, které byl svědkem. "My starší víme, že se ti odjakživa říká Meky. Procházel jsem tuhle nákupním centrem, kde jsou i kina a byl tam poutač na film o tobě. Nějaký mladý kluci u toho stáli, koukali na to a říkali si: Člověče, o čem to může být "MĚKÝ"?" A Žbirka mu na to odpověděl s humorem sobě vlastním: "Proto bylo narváno!"

Porazil i Gotta

Jedno z jeho dobrých období bylo určitě v roce 1982, kdy se stal Zlatým slavíkem. Bylo to poprvé, co se jednalo o muzikanta ze Slovenska, který ještě navíc sesadil z trůnu Karla Gotta.

„O nějaké nevraživosti ze strany fanoušků nemohla být řeč, Karlovo a moje publikum nebylo totožné, vlastně se vůbec nekrylo. Spíš jsem slýchal slova překvapení a povzbuzení. Sám Karel se ostatně vyjádřil, že má Slavíků celou Žbirku – a já bral tu hlášku s humorem, který jsme doma s bratry vždy rádi pěstovali,“ vzpomíná hudebník.

Po roce 1989 nastala pro některé interprety krize, ze které se už nikdy nedostali. Hranice se otevřely a lidé mnohdy dávali přednost jiné tvorbě. Té, kterou až do té doby nemohli poslouchat.

„Jako krizi jsem to nevnímal. Otevřely se tehdy nové možnosti. Například jsem dva roky moderoval televizní Rhytmick, což znamenalo dvakrát v měsíci letět do Amsterdamu, kde se pořad natáčel. To samo o sobě mě zaměstnávalo, ale byl tu ještě pořad Noční proud v Českém rozhlase nebo Perly popu ve slovenském rádiu Rock FM,“ vysvětluje Žbirka.

„Taky se mi v devadesátých letech narodily děti Linda a David, a já taky proto natočil album dětských anglických písniček Songs For Children a později s Ivanem Králem ještě další desku Songs For Boys And Girls. Takže práce jsem měl dost,“ myslí si zpěvák.

Na Instagramu vám zapěje

V roce 2015 se Žbirkovi podařilo něco nevídaného. Vydal dvojjazyčné album v Abbey Road v Londýně, což je nejslavnější studio na světě. Za takovou možnost by dal nejeden hudebník všechno, co má.

„Ano, bylo to album Miro a natáčení jsem si zopakoval ještě v roce 2018 s Double Albem, protože ten zážitek ze studia, jak emocionální, tak profesionální, byl nepopsatelný. To, že jsem se ocitnul v těch legendárních místech, mě nakoplo k další tvorbě,“ popisuje Žbirka.

„Navíc jsem se s lidmi v londýnských studiích skamarádil a třeba můj producent Rob Cass se mnou spolupracuje stále, masteroval v Abbey Road i mou nejnovější „bestofku“ a mixoval nový singl Slovenská,“ raduje se Žbirka, který z pódií ještě slézt nehodlá.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky