Česká televize uvedla na televizní obrazovky novou minisérii s názvem Herec, která vypráví dramatický příběh slibného mladého herce. Děj je zasazen do 50. let dvacátého století, do doby, kdy se mnoho mladých lidí muselo přizpůsobit tehdejšímu režimu, nebo se proti němu postavit. Hlavní postava seriálu v sobě skrývá velké tajemství. Je totiž homosexuál.

Příběh seriálu je zřejmě inspirován osudy herců Vítězslava Vejražky a Eduarda Cupáka. První zmíněný totiž v roce 1945 vstoupil do komunistické strany a od roku 1949 údajně dobrovolně pracoval jako agent státní tajné policie. Jeho úkolem bylo svádět vlivné ženy a kompromitovat je. Eduard Cupák se zase otevřeně hlásil k homosexualitě.

Nová minisérie se setkala s pozitivními ohlasy

Sami tvůrci minisérii přiznali, že se nechali inspirovat životem Vítězslava Vejražky. „Modifikovaným předobrazem naší hlavní postavy byl bývalý šéf činohry Národního divadla v Praze,” nechal se slyšet scenárista Petr Bok pro deník Aha!. Vejražka byl ve své době nesmírně populární a jeho urostlá postava a charisma způsobily sympatie mnoha žen a dívek.

Jan Cina v roli Standy Láníka však narozdíl od Vejražky nesvádí ženy, ale muže. Právě homosexuální jedinci se v dobách socialismu potýkali se spoustou problémů. Příkladem může být zmíněný Eduard Cupák. Ten se k homosexualitě veřejně hlásil, což mělo za následek vyhazov z konzervatoře, zákaz hraní a špatné posudky.

Jan Cina ztvárňuje homosexuála žijícího v 50. letech minulého století

„Je pravda, že pamětníci té doby z uměleckých kruhů většinou již nežijí. S mým partnerem jsme v kontaktu se dvěma pány, kteří spolu strávili celý život a život v komunistické éře pro ně byl složitý i kvůli jejich odlišné orientaci,” nechal se slyšet Jan Cina, který žije s hercem Petrem Vančurou.

„Pohybovali se celý život u divadla, je jim teď kolem osmdesáti let a o svůj vztah museli velmi bojovat, museli ho tajit, jeden kvůli své orientaci strávil pár let ve vězení, a přece jim to za to stálo. Nenechalo se zlomit, což není vůbec samozřejmé,” dodal ještě představitel Standy Láníka.

První díl minisérie sklidil velmi pozitivní ohlasy. Spousta diváků vyzdvihuje právě výkon Jana Ciny. Další epizodu mohou diváci sledovat v neděli 18. října ve 20:10 na České televizi.