video
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.

Alice (Anna Fialová) sebere veškerou odvahu i síly a kontaktuje další oběti sexuálního násilí, kterého se na nich dopustil samozvaný guru Marek (Vojta Kotek).

Alici se povede přimět poškozené v kauze vypovídat, ani vyšetřovatelka Petra (Zuzana Stivínová) ale nezůstává nečinná a po pokusu o sebevraždu Kamily (Alžběta Malá) se odsouzení sexuálního násilníka Marka a jeho společnice Kláry (Kristýna Podzimková) stane její nejen profesní, ale i osobní prioritou.

Závěrečný díl minisérie Guru vrcholí v soudní síni výpověďmi Alice a dalších obětí a následným vynesením rozsudku.

Apel pro oběti znásilnění

Minisérie Guru je podle tvůrců v první řadě apelem na nalezení odvahy obětí k oznámení znásilnění příslušným orgánům. Poškozené ženy totiž trpí často strachem z násilníka a jeho reakcí, a proto si raději traumatický zážitek nechávají pro sebe. Tím ale dávají pachateli prostor pokračovat v jeho činnostech bez postihu.

"Příběh Guru má osobní rovinu, kdy sledujeme Alici a její boj za spravedlnost. Vyprávíme příběh jedné konkrétní ženy v konkrétní situaci. Obecnější vyznění pak říká, že i když to stojí hodně sil a mnohdy má člověk pocit, že prohrál, že nic už nemá cenu, že mu nikdo nevěří, nemá se vzdát. Že nedělat nic je to nejhorší. Že za pravdu a spravedlnost má smysl se rvát," říká Jan Coufal, jeden z autorů, scenárista a showrunner.

Představitelka hlavní hrdinky Alice, Anna Fialová, doufá, že seriál Guru může napomoci k prolomení společenského tabu. "To, že se o těchto věcech začne častěji a hlasitěji mluvit by nemělo být pouhé plus, pro mě je to hlavní důvod, proč Guru vznikl. Minisérie totiž v prvním plánu nevypráví o guru a jeho praktikách, ale o dívce, která se nebojí promluvit o tom, co se jí stalo, a zároveň se snaží přesvědčit ostatní ženy, aby ani ony nemlčely. Posláním je dodat odvahu zneužitým ženám a mužům, aby se nebáli jednat," věří herečka, že projekt pomůže potřebným.

Závěrečný díl diváci uvidí v pátek 28. ledna exkluzivně na Voyo.

Související články