Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Miloslav Šimek: Neholdoval alkoholu, nekouřil, miloval tenis, přesto onemocněl

Miloslav Šimek
Miloslav Šimek
Zdroj: Profimedia
Miloslav Šimek

Miloslav Šimek byl mistrem politické satiry, humoristou, komikem, kabaretiérem a spisovatelem. S Jiřím Grossmannem vytvořili nezapomenutelnou dvojici, vyznávali recesi a parodii. Stihl je podobný osud, oba podlehli onkologickému onemocnění.

 

Miloslav Šimek (odmala zvaný Slávek) se narodil 7. března 1940 do protektorátního zřízení Čecha a Moravy. Vyrůstal v Praze v rodině básníka a bankovního úředníka. Jeho otec Rudolf Gustav Šimek, rodák ze Strakonic, byl mimo jiné také publicista a spisovatel, byl autorem několika básnických sbírek a spisů a redaktorem časopisů Selské listy a Nová Šumava.

Mlok

Už na počátku šedesátých let založil kabaret Mlok (MLádí Okolo Kultury) a roku 1962 kabaret Karkulka (Karlínský kulturní kabaret). S Jiřím Grossmannem spolupracoval od roku 1961 a společně založili poloprofesionální kabaretně-hudební scénu Divadelní klub Olympik (který sídlil v místě dnešní Ypsilonky ve Spálené ulici), kde oba působili až do roku 1967.

Tohoto roku, když J. Šlitr odjel do zahraničí, dostala legendární dvojice stálé angažmá v hudebně zábavném pražském divadle Semafor. Divadlo založil roku 1959 Jiří Suchý a název Semafor vznikl jako zkratka SEdm MAlých FOrem (hudební komedie, jazzové koncerty, filmové produkce, poezie, pantomima, loutky a výtvarné umění).

Dvojice Šimek–Grossmann vytvořila velmi osobitou variantu text-appealového divadla. V roce 1968 uváděli v Semaforu Besídku v rašeliništi, Večer pro otrlé aneb Pět Pupáků a Návštěvní den II. Téhož roku vyšel knižní soubor textů – knížka Pro kočku a Besídka zvláštní školy Šimka a Grossmanna (s ilustracemi Šlitra a předmluvou Suchého). V roce 1970 společně uvedli hry Návštěvní den III. a Othello odpadá aneb večer u kulečníku. V roce 1971 připravili Besídku divadelní aneb Staříček Hamuša ožil a další Návštěvní den.

Tragické úmrtí

Po tragickém úmrtí J. Šlitra a v prosinci také J. Grossmanna (rakovina lymfatických uzlin) přiměla Šimka k hledání nově jevištní individuality. Hereckou a autorskou dvojici vytvořil Šimek s Luďkem Sobotou, se kterým v Semaforu vystupoval v letech 1972–1987. Zpočátku s nimi několik let vystupoval také Petr Nárožný a od roku 1986 se k nim na deset připojil Jiří Krampol. V roce 1986 navázal Šimek s Krampolem „grossmannovské besídky“ a uvedli Besídku bývalých žáků zvláštní školy.

Po sametové revoluci vyvrcholily v Semaforu neshody mezi jednotlivými tvůrčími skupinami, Šimek z divadla odchází a v roce 1990 založil Divadlo Jiřího Grossmanna. Zpočátku vystupoval s Uršulou Klukovou a Jiřím Krampolem a od roku 1995 se Zuzanou Bubílkovou. S pořadem „S politiky netančím“ se vrátil zpět k politické satiře. Natáčel se v Divadle Jiřího Grossmana a většinou se jednalo o živé vysílání. Později vznikla i televizní relace „S politiky netančím“, kterou vysílala Česká televize, později se pořad pod názvem „Politické harašení aneb S politiky stále netančíme“ vysílala TV Nova. Skladba pořadu se v průběhu času vyvíjela, základem zůstávaly dialogy Miloslava Šimka a Zuzany Bubílkové na jevišti, kde glosovali uplynulé dění. Zpočátku právě tyto dialogy, ve kterých často Zuzana Bubílková citovala výroky politiků a Miloslav Šimek je komentoval, tvořily převážnou část pořadu.

V Divadle Jiřího Grossmanna působil Miloslav Šimek v letech 1990–2003 a tam také uzavřel svou autorskou a hereckou dráhu. V roce 1996 předal Supraphon Divadlu Jiřího Grossmanna Platinovou desku za 1 800 000 prodaných nosičů s nahrávkami J. Grossmanna a M. Šimka (od roku 1965 do 1996). Divadlo Jiřího Grossmanna fungovalo do roku 2006, poté změnilo nájemce i název a od 4. dubna 2006 je Divadlo Palace.

Utajená nemoc

V roce 1962 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách oženil s Magdalénou Klímovou. Společně vychovali tři dcery – Evu, Magdalenu a Hanu. Neholdoval alkoholu, nekouřil, miloval tenis a zdravý životní styl, přesto vážně onemocněl. Miloslav Šimek podlehl 16. února 2004 akutní leukémii, svou nemoc před veřejností tajil, stejně tak, jako svůj soukromý život.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky