Prezident Miloš Zeman dlouhodobě bojuje s jistými zdravotními obtížemi, které vygradovaly v neděli v odpoledních hodinách, kdy musel být převezen do Ústřední vojenské nemocnice, kam jej záchranná služba přepravila v bezvládném stavu. Přesná diagnóza veřejnosti známa není, hlava státu se však v nemocnici nachází na ARO, anesteziologicko-resuscitačním oddělení, což svědčí o tom, že stav prezidenta rozhodně není dobrý. Rojí se proto otázky, zda by nebylo na místě Miloše Zemana dočasně zbavit jeho pravomocí. Právě o tom má v úterý 19. října jednat ústavní komise senátu. Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha je však v současnou chvíli tato debata zbytečná.

Prezident teď není k žádným úkonům potřebný

V následujících hodinách ani dnech není podle Gerlocha nutné, aby se rozhodovalo o tom, zda je nebo není Miloš Zeman schopný vykonávat svou funkci. Jako prezident bude totiž potřebný až 9. listopadu. „Datum odvozuji od toho, že ten den začne zasedání nově zvolené Poslanecké Sněmovny, protože Ústava výslovně stanoví, že první zasedání svolává prezident republiky. Pokud by prezident zasedání nesvolal, sejde se Sněmovna sama třicátý den po volbách. Takže v případě nečinnosti prezidenta je tam pojistka,” nechal se Aleš Gerloch slyšet v pořadu Rozstřel.

Názory se rozcházejí

Podle některých je rozhodování o způsobilosti prezidenta na místě, podle některých je nemorální a necitlivé. Názory politiků se proto často rozcházejí. „Jako člověk přeji Miloši Zemanovi brzké uzdravení. Jako lékař ale vím, že přinejmenším nějakou dobu nemůže vykonávat svůj úřad, Jako senátor proto s respektem k Ústavě v této nestabilní době podpořím dočasný přechod prezidentského úřadu na premiéra a předsedu Sněmovny,” uvedl na Twitteru senátor Marek Hilšer, se kterým souhlasil i bývalý poslanec Miroslav Kalousek.

Naproti tomu Karel Havlíček, nově zvolený poslanec za ANO, považuje zbavení prezidenta pravomocí za necitlivé a nekorektní. „Je to velmi nevkusné a myslím i zbytečné,” odpovídal na dotaz webu iDNES.cz. „To, že je nemocný, se může stát každému,” dodal ještě.

Kdyby ke zbavení prezidenta pravomocí skutečně došlo, jeho funkce připadnou na předsedu vlády a předsedu Sněmovny. „Každá z komor se musí nadpoloviční většinou přítomných členů vyslovit, že prezident není schopen vykonávat úřad. Pravomoce pak automaticky přecházejí z větší části na předsedu vlády a z menší část na předsedu Sněmovny,” uvedl v Rozstřelu ještě právník Aleš Gerloch. Proti rozhodnutí by se pak Miloš Zeman mohl bránit ústavní žalobou.