Před několika dny se vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář společně s dalšími vydal do nemocnice za prezidentem Milošem Zemanem. Zvláštní bylo, že o návštěvě vůbec nevěděl jeho ošetřující lékař. Mynář s sebou za prezidentem mimo jiných vzal i předsedu Sněmovny Radka Vondráčka, který prezidentovi přinesl k podpisu dokument o svolání nové Sněmovny. Ten jej skutečně podepsal. Krátce na to se však začaly rojit spekulace o tom, zda podpis opravdu patří prezidentovi.

Video jako důkaz

Ve čtvrtek 21. září pak kancelář prezidenta republiky uspořádala na Pražském hradě mimořádnou tiskovou konferenci, kterou Mynář svolal na základě „útoků médií, ale i veřejných činitelů”. Chtěl totiž uvést na pravou míru, jak schůzka s Radkem Vondráčkem v nemocnici přesně probíhala. „Doprovodili ho do předsálí, sám jsem ho přivedl do pokoje, kde došlo k dokončení ústavního aktu. Ohrazuji se, že bych si dovoloval manipulovat či falšovat podpis pana prezidenta,” nechal se podle webu iROZHLAS slyšet Mynář těsně předtím, než všem přítomným přehrál videozáznam, na kterém Miloš Zeman dokument skutečně podepisuje.

Všichni bez respirátorů

Mimořádnou pozornost a kritiku si všichni hosté prezidenta získali tím, že na sobě při jeho návštěvě neměli žádné ochranné pomůcky. Za Milošem Zemanem přišli v civilních oblecích a neměli zakryté dýchací cesty respirátory.

Radek Vondráček pro Seznam Zprávy uvedl, že v respirátoru přišel, sundal si ho ovšem při rozhovoru s prezidentem, neboť mu prý Miloš Zeman špatně rozuměl. Podle ČT24 dala ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová najevo, že se bude děním v nemocnici zabývat. Pokud by pracovníci hygienické stanice dospěli k tomu, že došlo k porušení mimořádných opatření, hrozila by všem přítomným hostům až desetitisícová pokuta.

Související články